Автор Тема: Велике західне кільце - 2013  (Прочитано 6554 раз)

0 Пользователей и 1 Гость просматривают эту тему.

Оффлайн Вега

  • Пользователь
  • Авто: Aveo T250 (1.5)
Велике західне кільце - 2013
« : 11 Октября 2013, 17:25:19 »
Велика поїздка «на захід» планувалася протягом травня-липня. В цілому, майже все згідно плану вдалося здійснити. За період з 4-го по 20-е серпня 2013 року власним автомобілем проїхали близько 2830 км, екскурсійним транспортом – 830 км, громадським – 240 км та вузькоколійною залізницею – близько 25 км.



Загалом відвідали не менше 12-ти населених пунктів (в яких розташовані численні пам’ятки), один форт ХІХ ст., дев’ять середньовічних замків, понад 15 храмів і монастирів різних конфесій, дві пам’ятки природи, дендропарк та вузькоколійну залізницю ХІХ-ХХ ст. «Згоріло» близько 200 л бензину А-92.
Поїздка почалася ще затемна 4.08.2013 р. З дому (м. Кагарлик) рушили до Києва, звідки повернули на М06 Київ – Чоп. Поїздка хорошою дорогою запам’яталася хіба що туманом (таким чи більшим), який супроводжував нас, починаючи з заходу Київщини,
 


всю Житомирщину, закінчившись перед Рівним (а також тим, що десь у Житомирській обл. в цьому тумані не помітив «знаку на білому фоні», їхав у селі (якого й видно не було) понад 120 км/год., був «спійманий на гарячому» вперше і востаннє за всю поїздку та, «використавши службове положення», домовився без фінансових втрат, обмежившись усним зауваженням).


Добавлено: 11 Октября 2013, 17:30:42
Так як по дорозі мали проїжджати через с. Тараканів (відразу за Дубном), не міг втратити нагоди відвідати Тараканівський (Дубнівський) форт кінця ХІХ ст. Тому, готуючись до поїздки, попередньо зв’язався з місцевими краєзнавцями, які можуть провести екскурсію по форту. У Тараканові нас чекав пан Володимир, який і став провідником «через ліс» та гідом по форту (причому, за сміховинні 50 грн. за чотирьох). Лісовою дорогою з ямами можна проїхати до форту без особливих проблем (правда, було зовсім сухо). До речі, ця «лісова дорога» на Львів кількадесят років тому, до траси Київ – Чоп, була тут головною.
Так званий форт-застава – єдиний зі вцілілих на території України фортів Російської імперії кінця ХІХ ст. Він був призначений для захисту залізниці і «шосейної» дороги на Львів. Має неправильно-чотирикутну форму, ззовні з потужною земляною обсипкою як сухого оборонного рову, так і «зовнішнього кільця» власне приміщень форту,

а в центрі – бетонно-цегляну споруду з казармами і артилерійськими казематами.

Менше ніж через 20 км, в с. Ясенів, звернули наліво в с. Підгірці, з метою відвідання одного з трьох королівських замків «Золотої підкови Львівщини». Вперше ми побували в ньому восени 2004 р.  Досить крутим, але коротким серпантином підіймаємося схилом гір Вороняків (частина Гологоро-Кременецького кряжу) і головною вулицею села прямо до замкового комплексу (зліва від дороги).




На початку XVII ст. власником цих земель став коронний гетьман Станіслав Конєцпольський. На його замовлення у 1635-1640 рр. архітектором Андре дель Аквою та інженером Гійомом Левасером де Бопланом було створено розкішну резиденцію з триповерховим палацом, оточеним чотирикутними бастіонними укріпленнями. Кам’яні дахи фронтальних бастіонів могли використовуватися як тераси для прогулянок, а тильних – як балкони 2-го поверху палацу. Замок з трьох боків оточений сухим ровом. З тильного (північного) боку замку, на схилі до Бродівської низовини, колись знаходився розкішний терасовий парк, до наших часів повністю занепалий. За часів Хмельниччини замок був частково знищений. Раніше чув розповідь про те, що поблизу замку зупинялося військо Б. Хмельницького під час походу на Львів. Пізніше замок і палац відремонтували, і він залишався у власності Конєцпольських до 1682 р. Після цього він перейшов у спадок до Собєських. Таким чином замок і став одним з «королівських», так як його власником певний час був Ян ІІІ Собєський, польський король. У 1720 р. від Янового сина, королевича Костянтина, замок перейшов до Жевуських. Вацлав Жевуський зробив з нього «шикарну дачу» для багатоденних шляхетських гулянок, реставрувавши резиденцію і зробивши її збірнею величезної кількості предметів розкоші та історичних раритетів (замок став музеєм у повному розумінні цього слова). Та після того, як у 1787 р. власником став Северин Жевуський, замок став занепадати. В XIX ст. Леон Жевуський, який не мав спадкоємців, передає замок князю Євстахію Сангушку за умови, що той реставрує та збереже замок. Влітку 1915 р. він був місцем дислокації 5-го австро-угорського корпусу. Потрапивши на лінію фронту, замок опинився під загрозою знищення російської армією. Однак завдяки наказу генерала Брусилова замок зберегли, проте пограбували недограбоване раніше. До 1939 р. тут діяв приватний музей князів Сангушків (перший музей прикладного мистецтва та живопису на заході України). В 1940 р. в Підгорецькому замку був створений державний музей, колекції якого під час окупації пограбували фашисти. Після війни будову замку передали Міністерству охорони здоров'я, в ньому 1949 р. створили протитуберкульозну лікарню, яка ще й згоріла в середині 50-х.  1997 р. замок передали у відання  Львівської галереї мистецтв.
Цього разу довелося обмежитися оглядом самого палацу ззовні, бо доступ всередину обмежений через реставраційні роботи,

яким не видно кінця-краю з причини відсутності фінансування. Не останнє значення має й трагічна смерть Б.Г. Возницького, багаторічного директора Львівської галереї мистецтв, який опікувався замками Львівщини. Як вдалося дізнатися у працівників, за минулі роки вдалося майже повністю відновити замкову каплицю, але зали палацу зовсім непридатні не лише для виставлення в них численних автентичних артефактів, що лежать у запасниках у Львові, а й просто для відвідування (відсутнє навіть освітлення). Хоча вдалося майже повністю замінити покрівлю на замку (видно на фото), частково реставрувати «італійські портики»,

але інтенсивно руйнуються балюстради бастіонів-балконів з тильного боку, а через неправильно зроблене (вірніше, не зроблене) водовідведення просідають покрівлі і похилилися внутрішні стіни казематів бастіонів з фронтального боку замку. Як бачили у 2004-му, всередині замку з автентичного збереглися різьблені портали дверей і камінів з чорного італійського мармуру. У 2008 р. Підгорецький замок потрапив в «Перелік 100 пам'яток світу, які потребують негайної реставрації».
Північний бік Підгорецького замку слугував королівським замком у радянському фільмі «Д’Артаньян і три мушкетери».

Окрім "Трьох мушкетерів", у замку знімали ще й такі фільми, як "Потоп", "Богдан Хмельницький", "Помилка Оноре де Бальзака" і "Дике полювання короля Стаха".
Зі споруд парку залишилися лише два напівзруйновані так звані «гостьові» будиночки. Неподалік дороги, справа по фасаду від замку, розташований так званий Гетьманський заїзд XVIII ст. (корчма-заїзд, такий собі готель).
Прямо навпроти палацу знаходиться цікавої архітектури костел 1752-1763 рр. побудови (за Жевуських) з подвійною назвою – Св. Йосифа та Воздвиження.
 
Нава храму круглопланова, з виступаючою апсидою і «приставленою» до нього монументальною колонадою. Кілька років тому недіючий костел був самозахоплений тоталітарною греко-католицькою сектою.


Добавлено: 11 Октября 2013, 17:50:20
Третім пунктом, до якого звернули з траси 4.08, був Олеський замок – ще один з «королівської трійці», розташований на окремому горбі поблизу смт. Олесько (також уперше відвіданий нами далекого 2004-го).

Види зі внутрішнього дворику замку

Вважається, що початки Олеського замку сягають ХІІІ ст. Перша конкретна письмова згадка про замок з 1390 року. Мало не століття містечко і замок переходили з рук до рук – то литовців або Волинського князівства, то поляків (нарешті, закріпившись «на польській території»). У 1605 році замок перейшов до рук руського (українського) магната Івана Данилóвича. В ньому 1629 р. народився онук І. Даниловича (син його доньки Теофілії і Якуба Собєського) – майбутній найзнаменитіший король Польщі Ян ІІІ Собєський, «рятівник Європи від турецької навали» в кінці XVII ст. Після того, як у 1636 р. рід Даниловичів вимер, маєтки перейшли до Собєських (і, в решті-решт, до самого короля Яна). Правда, Собєські більше проживали в Жовківському замку. В 1639 р. в Олеському замку народився й Міхал Корибут-Вишневецький – також у майбутньому король. Тому Олеський замок часом називають «колискою польських королів». Замок постраждав за Хмельниччини і відбудований лише в 1680-х роках. В 1725 р. королевич Костянтин Собєський продав замок тим же Жевуським, які перевезли звідси кращі речі до Підгорецького замку, а Олеський довели майже до руїни через «веселий» спосіб життя, так що маєтності пішли з молотка за борги в 1796 р. Замок дістався Зелінським, які ним практично не займалися, і в 1882 р. його забрало галицьке самоуправління. Після цього замок поступово захаращувався і руйнувався мало не століття. Але доля його в наш час склалася значно краще від Підгорецького. З 19… року Б. Возницький встиг організувати тут реставраційні роботи, і замок є філією Львівської галереї мистецтв та являє собою великий музей. Хоча «рідних» експонатів у ньому практично немає, відвідувачів можуть зацікавити збірки ікон,

та іконостасів, меблів, скульптур, художніх полотен, предметів ужитку, інтер’єрів, загалом характерних для періоду розквіту замку.

В одному з приміщень розташована експозиція дерев’яної різьбленої сакральної скульптури (частина – авторства знаменитого Й.Пінзеля). А ще в одній із залів Олеського замку виставлене відреставроване монументальне батальне полотно Мартіно Альтомонте «Битва під Віднем» (коли й була остаточно зупинена турецька експансія), яке прославляє короля Яна ІІІ (у лівому нижньому куті) – головнокомандувача об’єднаних європейських військ.

А навпроти палацу, під пагорбом, розташований колишній монастир капуцинів — пам'ятка архітектури пізнього бароко і рококо. Його будували в 1737 – 1739 рр. Будівництвом костелу та монастира керував подільський архітектор Мартин Добравський. У 1979 р. монастир перейшов у власність Львівської картинної галереї та використовується як фондосховище.

Після Олеська, більше нікуди не заїжджаючи, вирушили до Трускавця, якого вибрали базою для «радіальних поїздок» першого етапу подорожі.
« Последнее редактирование: 11 Октября 2013, 17:50:20 от Вега »

Оффлайн AceUA

  • Член клуба
  • Авто: Aveo T250 (1.6)
  • Город: Коцюбинське, це майже Київ
Re: Велике західне кільце - 2013
« Ответ #1 : 11 Октября 2013, 19:04:45 »
Красота 8)
...або псих, або геній...це дві крайності однієї і тієї ж сутності )))

Оффлайн Вега

  • Пользователь
  • Авто: Aveo T250 (1.5)
Re: Велике західне кільце - 2013
« Ответ #2 : 11 Октября 2013, 22:51:32 »
6 серпня місцеві маршрути вирішили почати з сусіднього Дрогобича, з подальшим відвіданням Самбора (планувалося потім також Старого Самбора, Старої Солі, Хирова і Добромиля). До центру Дрогобича дісталися без проблем, хоча зручне місце для паркування на місцевих вузеньких вуличках  знайшлося далеко не відразу. Вулицею Стрийською рушаємо до центру міста.
Поряд – червоний будинок №3, в якому тепер знаходиться Інститут фізики і математики Дрогобицького державного педагогічного університету ім. І. Франка.

 Будівля споруджена австро-угорською владою на початку ХХ ст. спеціально для повітового суду. Тут містилися і судова канцелярія, і в’язниця тимчасового утримання. За часів Польщі у будівлі також діяв міський суд. Це приміщення використовували як суд і під час німецької окупації 1941-1944 рр. Та найкривавіший слід свого перебування в будинку залишив радянський суд. З кінця вересня 1939 і до кінця червня 1941 року тут знаходилося Дрогобицьке обласне управління НКВС зі слідчою тюрмою, в якій приводились у дію смертні вироки.
В період з 24 серпня до 30 вересня 1990 р. учасники історико-просвітницької організації «Меморіал», члени Народного руху України, десятки добровольців викопали кісткові останки 486 людей. Поховання їх відбулося 14 липня 1991 р. Приводом для проведення розкопок стали свідчення дивом уцілілих жертв дрогобицької катівні, розповіді репресованих і очевидців трагедії.
У 2012 р. в цьому будинку було відкриту першу частину меморіального комплексу жертв комуністичного тоталітарного режиму 1939-1941-х та наступних років - музею «Тюрма на Стрийській». На території Інституту постала дерев’яна споруда у формі тюремної камери. В подальшому університетом для облаштування експозиції музею були передані два приміщення колишніх катівень. В одній з кімнат, виділених під музей, є криниця глибиною 32 метри, у яку злочинці НКВС вкидали страчених в’язнів. На думку істориків, туди було скинуто близько 2 000 жителів Дрогобиччини. Серед них – українці, поляки, євреї і німці. З початком німецького наступу їх просто розстрілювали у камерах, і оскільки вже не було можливості вивезти мертві тіла, вкидали у колодязь, засипаючи зверху вапном. Коли в наш час проводилися спроби розкопок у колодязі, нічого не було знайдено. На потрібну глибину неможливо було докопатися, оскільки колодязь почав осипатися. Тому його залишено з можливістю у майбутньому продовжити розкопки.

25 червня 2013 р., за участі Владики Святослава, відбулося відкриття другої частини меморіального комплексу.
 Сусідня будівля – храм Святих Апостолів Петра і Павла. Був збудований у 1828 р. на місці згорілих  у 1825 р. церкви і монастира отців василіян. Храм діяв до 1944 р., коли був повністю пограбований і перетворений на пересильну тюрму для репресованих. У 1959 р. в будівлі розташували кафе. 22 лютого 1990 р. храм повернутий греко-католицькій громаді Дрогобича, з 1991 р. був відреставрований і заново розписаний усередині.

Взагалі, старий Дрогобич є справжньою «колекцією» старовинних будиночків з різьбленням по дереву і каменю, скульптурами і маскаронами (для ілюстрації – просто фото з різних вулиць міста).

Як завжди, на головній площі –  міська ратуша.

 У сквері в центрі міста встановлений пам’ятник видатному мислителеві-гуманісту XV ст., професору філософії та медицини, ректору найстарішого у Європі Болонського університету Юрієві Дрогобичу.

Відразу поряд – давньоруська (як вважається) сторожова вежа XII ст., надбудована в 1551 р.

і використана в якості дзвіниці католицького костелу Вознесіння (з першої чверті XV ст.).

На стіні самого костелу є аж дві мармурові меморіальні дошки Адамові Міцкевичу. Перша — від вдячних родичів на сторіччя до дня народження («w setna rocznice urodzin»); друга, майже ідентична — до двохсотліття («... dwusetna ...»).

Звідси пішки вирушили на околицю міста – до «запланованих» двох дерев’яних церков. Дорогою ще випадково натрапили на місце, де знаходилася перша у Дрогобичі церква Пресвятої Діви Марії (ХІІ ст.).

 Першою на шляху (вул. Зварицька) була церква Воздвиження Чесного Хреста. Вперше храм  згадується у документах 1496 р. Під час татарського нападу на місто у 1499 р. згоріла. Збудована у 1613 р. (датується згідно напису на бантині нави). Первісно була тризрубною одноверхою. В 1661 р. споруджено над бабинцем каплицю Св. Івана Хрестителя, в результаті чого стала двоверхою. Деякі зміни внесені при ремонті 1715 р. Підважувалася у 1823 р. Стінопис церкви походить з різних часів: у вівтарі зберігся розпис поч. XVII ст. пензля майстра Григорія (?), каплиця над бабинцем розмальована у 1672 р. коштом Івана Кобриновича, східна стіна нави – у 1736 р. Неіснуючий вже іконостас каплиці малював у 1669 р. Стефан Медицький. Окремі ікони "Христа з апостолами" та "Богородицю" у 1694 р. намалював його син Іван Медицький. Вівтарну ікону "Св. Миколая" у 1746 році намалював настоятель храму о. Василь Глібкевич, він же запрестольну "Христа-виноградаря" у 1753 р. Іконостас церкви двох періодів: намісні ікони першої половини XVII ст., верхній ярус у 1780 р. намалював священик церкви Св. Параскеви у Дрогобичі о. Петро Метельський. В 1961 р. церква закрита. Реставрована у 1970-1971 рр. і перетворена в музейний об`єкт. На північний захід від неї розташована триярусна стовпова дзвіниця оборонного типу, вкрита високим наметом. Церква Воздвиження є пам’яткою архітектури національного значення.

Церква зачинена, вхід до неї через територію пожежної частини, і через брак часу потрапити туди навіть не намагалися.
Наступною, на вул. Солоний Ставок (на колишньому передмісті Горішня Брама), справа на узвишші, розташована церква Св. Юра. Перші згадки про неї походять з 1496 р. Під час татарського нападу 1499 р. вона згоріла. За деякими даними, була відбудована у 1525 р. Під час чергового нападу татар у 1624 р. знову згоріла. У 1657 р. з с. Надієва біля м. Долини (Івано-Франківщина) було перевезено стару церкву і частково з її матеріалу поставили дотепер існуючу. В 1678 р. (напис на бантині нави), під керівництвом Григорія Теслі, церкву перебудували і, правдоподібно, тоді вона стала трибанною. Ремонтувалася у 1823, 1833 рр. та в кінці XIX ст., у 1825 р. її підважували. В церкві зберігся п’ятиярусний іконостас 1659-1666/69 рр. Розписи його виконані в дусі Судово-Вишенської школи іконопису і належать пензлеві провідного художника дрогобиччини Стефанові Медицькому. Він же наприкінці 1670-х – у 1680-х роках виконав частину стінопису нави церкви. Решту розпису нави і барабану купола виконав у 1690-х рр. та 1711 р. вже його син – Іван Медицький. Розпис бабинця виконаний у першій чверті XVIII ст. Продовжили оформлення церкви образами в середині XVIII ст. о. Василь Глібкевич (священик сусідньої церкви Воздвиження) та в 1882 р. Теофіл Копистинський.  У каплиці зберігся іконостас XVII ст. У 1961 р. церква зачинена. В 1974-1975 рр. проведена реставрація будівлі і в церкві створено музей. На північний-схід від церкви розташована дерев’яна стовпова дзвіниця 1670 р.

2013 року церква Святого Юра внесена до списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.
На цій же вулиці, «між церквами», можна побачити солеварню, яка працювала на цьому місці кілька століть (туди проводяться екскурсії).  Вже на зворотньому шляху, на розі Бориславської і Трускавецької, пройшов біля костелу оборонного монастира кармелітів,

заснованого наприкінці XVII ст. У 1790 р. конвент кармелітів було скасовано, у 1807 р. монастир і костел передані магістратові а в 1913 р. – отцям василіянам. Зараз тут греко-католицька церква Св. Трійці.


Добавлено: 14 Октября 2013, 21:34:01
З Дрогобича вирушили до Самбора. Вже на виїзді з міста почалися «дорожні квіточки» у вигляді численних ям. До села Брониці ще можна було їхати – то зустрічною, то обочинами. В межах сіл дороги кращі, ніж поміж ними.
У селі Брониця при дорозі – дерев’яна церква Св. Василя (1874 р.),

а в селі Городище – теж дерев’яна церква Зіслання Святого Духа (1889 р.).

Потім дозріли «ягідки» з повною відсутністю проїжджої частини, як такої. Рухався часом і заднім ходом, щоб знайти перемичку для коліс між проваллями. Через 1 год. 15 хв., подолавши аж 32 км, раритетним мостом через Дністер в’їжджаємо до Самбора.

Головна вулиця не набагато краща!

На нашій смузі лежить чиясь «свіжовідірвана» вихлопна …
Нарешті, паркуюся на вул. Сагайдачного, неподалік від центру міста (де пішохідна зона), біля костелу Іоанна Хрестителя (1530 р.).  Спочатку він був дерев’яним, але після пожежі в 1637р. міщани звели мурований храм. За час свого існування був багато разів реконструйованим. Всередину потрапити якось не пощастило (говорять, що інтер’єр храму вражаючий).


На шпилі дзвіниці – чи то флюгер, чи якийсь знак

Самбір – затишне містечко з численними старими будиночками в центрі.

Якби ще були дороги … До речі, саме в день нашого приїзду містяни «бунтували» біля ратуші проти поганого стану доріг.
Взагалі, наша мандрівка Самбором випадково стала двоетапною: спочатку ходили містом самі, а потім з пані Оленою (працівником туристично-інформаційного центру), яка запропонувала відвідати ратушу, церкву Різдва Пресвятої Богородиці та самбірську філармонію (так що далі «збиваю все докупи»).
Ратуша на площі Ринок – з другою за висотою після львівської (36 м) баштою з годинником. Деякі джерела називають датою її побудови 1606 р., що малоймовірно. Вірогідніше, споруда датується XVII-XIX ст.).

Вузькими сходами деремося нагору. Судячи з вигляду вікон-бійниць, башта ратуші колись мала й оборонні функції.

Тут досі працює старий годинниковий механізм (правда, частково електрифікований)

Самбір «з висоти польоту ратуші»

« Последнее редактирование: 14 Октября 2013, 21:34:02 от Вега »

Оффлайн Вега

  • Пользователь
  • Авто: Aveo T250 (1.5)
Re: Велике західне кільце - 2013
« Ответ #3 : 14 Октября 2013, 23:53:56 »
На сусідній вулиці А. Міцкевича розташована одна з головних пам’яток Самбора – церква Різдва Пресвятої Богородиці, збудована в 1728-1737 рр. Зараз це парафіяльний греко-католицький храм. Фундаторами його стали самбірський магнат Ілля Комарницький та його дружина Олена. У 1777 р. поряд звели одноповерхову муровану дзвіницю, яку в 1908 р. підвищили ще на один поверх. Сам храм розширювали в 1864, 1900  та 1910 роках. Зовні храм реставрувався востаннє в 2004-2005 рр.

«Дякуючи зв’язкам» пані Олени, через службовий вхід потрапляємо в уже зачинений храм. Інтер’єр його неодноразово перемальовували, востаннє суттєво і не дуже вдало – в 1935-1936 рр. У 1988 р. всередині храму була проведена чергова реставрація, розписи відновлено і збережено без змін.

У церкві зберігаються дві святині. Головна – це чудотворна ікона Пречистої Діви Марії (Богородиця Самбірська (Та, що плаче). Написана у візантійсько-українському обряді, в останній чверті XVII ст., невідомим художником Галицької школи. Перша згадка про ікону з 1705 р. У спадок від купця Івана Стамовича образ отримала самбірчанка Олена Добрянська. У 1727 р. ікона вперше заплакала кривими слізьми. З того часу почалися численні випадки зцілення після Служби Божої перед іконою. 3 грудня 1727 р. єпископ Єронім Устрицький проголосив її Чудотворною. Після трьох єпископських комісій, направлених з Риму для перевірок достовірності чудес, 28 серпня 1928 р. чудотворна ікона була коронована. Дві корони виготовив самбірський різьб’яр Муссаковський у візантійському стилі (срібні позолочені, прикрашені самоцвітами). Але вже у 1933 р. польські зловмисники зі Львова викрали обидві корони. У 1935 р. виготовили «тимчасову» бляшану корону.
Пізніше ікону неодноразово намагалися вивезти, спочатку до Відня, потім до Москви. Власне, до Москви й вивезли («подарували» патріархові Алексієві), але, на щастя, лише копію. Так чи інакше, ікона вважалася втраченою понад 50 років. І лише в другій половині 1990-х встановили, що оригінал ікони увесь час (під виглядом копії) знаходився у рідному самбірському храмі.  Після торжеств віднайдення і реставрації в лютому 1997 р. ікона Богородиці була встановлена у лівому бічному престолі храму.

Друга святиня – частина мощів «того самого» Св. мч. Валентина Римлянина (страчений близько 270 р.). Він був похований на кладовищі Присцілли в Римі. 13 травня 1759 р. Апостольська Столиця подарувала самбірському храму частину черепа і окремі кістки, а також камінь з могили. Реліквія знаходиться у скляній домовині на бічному престолі Серця Христового.

Ще у храмі зберігається цвях з хреста Господнього. Як він потрапив до Самбора, невідомо, а його автентичність посвідчує грамота монастира Святого Хреста Єрусалимського від 1895 р.
Сусідня з церквою Різдва Богородиці будівля на вул. А. Міцкевича – колишній костел Св. Станіслава оборонного монастира бернардинців 1751 р. (автор А. Деламарс).

Зараз у приміщеннях монастира розташоване самбірське училище культури з типово монастирськими коридорами,

а в костелі – зала органної і камерної музики (начебто, друга за акустичними параметрами після віденської).

Після «консультації» з місцевими таксистами вирішив не їхати далі до Добромиля, а повертатися назад, і не прямо на Дрогобич, а через львівську окружну – значно кращою дорогою. В селі Оброшиному розумний навігатор повів направо «зрізати кут через села». Таким чином, після знову ж таки дуже поганої дороги, випадково потрапили на два унікальні кілометрові відрізки шосе, викладені тротуарною плиткою (другий – перед виїздом на львівську окружну)!!! Повернулися «на базу» в Трускавець вже затемна.   


Добавлено: 14 Октября 2013, 23:57:23
Наступний «радіальний виїзд» був 7 серпня на північний захід від Львова – до м. Жовкви та монастира поблизу с. Крехова.
Жовква – одне з «іменних» міст (польською «Жолкєв»), було засноване у 1594 р. коронним гетьманом і канцлером Речі Посполитої Станіславом Жолкєвським як укріплене місто-резиденція. З 1368 р. на цьому місці згадується село Винники, яке до середини XVI ст. стало великим містечком з трьома церквами і двома костелами. Для здійснення будівничого замислу були запрошені зі Львова відомі архітектори італійського походження Павло Щасливий, Павло Римлянин та Амброзій Прихильний. Ними була застосована ренесансна концепція «ідеального міста» за схемою П’єтро Катанео – з зірчастої форми бастіонними укріпленнями, які оточували все місто і прилеглий замок.

Власне замок Жолкєвських був закладений також у 1594 р. Павлом Щасливим. Він входив у лінію міських укріплень і має майже квадратну форму, зовнішніми розмірами 100х100 м, з внутрішнім двором, чотирма наріжними і надбрамною баштами.

 
Міські оборонні мури будувалися одночасно з замком. Вже 22 лютого 1603 р. королівським привілеєм було надано право називати нове місто Жовквою з наданням йому магдебурзького права. У 1606 р. з південного (тильного) боку замку над ставом на насипаних терасах був закладений регулярний парк у французькому стилі і звіринець. Загалом будівельні роботи завершилися в 1620 р. (міські укріплення споруджувалися з 1613 по 1626 рр.). Місто мало п’ять брам – Львівську, Туринецьку, Винницьку, Глинську (Краківську) і Звіринецьку. До нашого часу майже автентичною збереглася лише остання, Глинська – відбудована .
Сам Станіслав Жолкєвський, один з найкращих польських полководців, після ряду визначних перемог над турками, татарами, московитами, загинув у 1620 р. в битві з турками під Цецорою. Дружина гетьмана Реґіна викупила тіло чоловіка і поховала його в Жовкві. Викупила вона й сина Яна, пораненого в цій битві, який через три роки помер, не залишивши нащадків. Власницею маєтностей стала донька Жолкєвських Софія (заміжня за воєводою Руським Іваном Данилóвичем). Їх донька Теофілія вийшла заміж за Якуба Собєського. Від цього шлюбу в 1629 р. і народився син Ян – майбутній видатний король Польщі Ян ІІІ Собєський. Таким чином, з часом саме він став наступним власником міста і замку, перебудувавши останній на зразок королівської резиденції.
А ще у Жовкві народився Богдан Хмельницький, батько якого був сотником приватного війська С. Жолкєвського. Тут Богдан навчався у братській школі. Після того, як Софія Жолкєвська вийшла заміж за І. Данилóвича, Хмельницькі переїхали до Олеського замку. На стіні Жовківського замку встановлена меморіальна дошка «Гетьману України Богдану Хмельницькому від земляків».
За часів короля Яна ІІІ, під керівництвом львівського архітектора Петра Бебера, в центрі Вічевої площі була збудована триповерхова ратуша (через аварійність розібрана в 1847 р.). Нова ратуша, між замком і Глинською брамою, збудована в 1920-х роках за проектом львівського архітектора Броніслава Віктора.

Під час Північної війни, з грудня 1706 р. по квітень 1707 р., Жовківський замок був військовою ставкою царя Петра І.
За часів синів Яна ІІІ – Костянтина і Якова Собєських, замок дещо запустів і не відновлювався. В 1739 р. він перейшов у власність литовського князя Михайла Радзівіла, який почав перебудову резиденції. У 1772 р., після першого поділу Польщі, Жовква переходить під владу Австрії.   З 1784 р. місто стає адміністративним центром округу (пізніше – староства та повіту). Від половини ХІХ ст. замок почав поволі руйнуватися, а в 1915 р. він був спалений російськими військами.  В період 1954 – 1991 рр. місто носило назву Нестеров (в пам’ять відомого російського льотчика часів першої світової війни).
В 1994 р. місту наданий статус Державного історико-архітектурного заповідника. На його території розташовані 62 пам’ятки, з них 40 - національного значення.

Звіринецька брама знаходиться в південно-східному пряслі міських мурів.

Назву отримала від закладеного неподалік звіринця. Це єдина збережена з брам міста. Фасади її оздоблені рустованими пілястрами, у верхньому ярусі знаходилося приміщення для сторожі, входи замикалися дубовими воротами. Між цією брамою і наріжною баштою замку в 1982 – 1984 рр. була відновлена частина міського муру.
Глинська брама (колись Краківська) – один з парадних в’їздів до міста – збудована в кінці XVI ст.

У 1964 р. розібрана, так як була завузькою для проїзду військової техніки, і відновлена в 1990 р. Оздоблена рустованими пілястрами, завершується фронтонами, на яких зображені з заходу – герб Станіслава Жолкєвського («Любич»), зі сходу – герб Яна ІІІ Собєського («Яніна») та акротеріями у вигляді кам’яних погрудь лицарів у шоломах.
Центром міста досьогодні є старовинна Вічева площа, де збереглися рештки ганебного стовпа.

З північного і східного боків площі збереглися кам’яниці XVІI ст. з арковими «підсіннями» на перших поверхах, як от ця.

За минулі після наших перших відвідин Жовкви дев’ять років площа явно погарнішала.
« Последнее редактирование: 14 Октября 2013, 23:58:45 от Вега »

Оффлайн Andrew

  • Старожил
  • Україна-Русь
  • Авто: другое
  • Город: БОМЖ
Re: Велике західне кільце - 2013
« Ответ #4 : 16 Октября 2013, 19:52:26 »
Молодці! bravo Супер!
Робиш - не бійся, боїшся - не роби, а зробив - не шкодуй!

Оффлайн Вега

  • Пользователь
  • Авто: Aveo T250 (1.5)
Re: Велике західне кільце - 2013
« Ответ #5 : 16 Октября 2013, 21:09:24 »
Парафіяльний костел Св. Лаврентія збудований в період 1606 – 1618 рр. архітекторами Павлом Щасливим і Амброзієм Прихильним (інші дані – Павлом Римлянином) у північно-західній частині Вічевої площі як головний храм міста.

Головний вхід оздоблений різьбленим порталом з горельєфами євангелістів і святих.

Верхні частини стін обрамлює скульптурний фриз з військовими емблемами.

Всередині костелу, у вівтарній частині зліва – надгробні скульптури батька Станіслава і сина Яна, справа – дружини Реґіни (з Гербуртів) і доньки Софії Жолкєвських. Скульптури виконані в повний зріст з угорського червоного мармуру Войцехом Зичливим.

На південній і північній стінах при вході до пресбітерію – надгробки Станіслава Данилóвича та Якуба Собєського (1693 р., гданський скульптор Андреас Шлютер) з білими алебастровими фігурами на тлі чорного мармуру. 

Наприкінці XVII ст. король Ян ІІІ Собєський прикрасив стіни костелу найбільшими на той час у світі батальними полотнами, які звеличували бойові подвиги С. Жолкєвського і самого Яна ІІІ (дві нині в художніх експозиціях Олеського і Золочівського замків): «Битва під Віднем» (Мартіно Альтомонте, 1688 – 1692 рр.), «Битва під Хотином» у 1673 р. (Андреас Стех, Фердинанд ван Кессель), «Битва під Клушино» у 1613 р. (Шимон Богушович), «Битва під Парканами» (М. Альтомонте). Храм із часом також став родинною усипальницею власників міста. У крипті костелу стоять чорні мармурові саркофаги Станіслава і Яна Жолкєвських, Якуба Собєського та Івана Даниловича. Костел багато оздоблений різьбою по каменю, позолотою, ліпниною, дерев’яними і мармуровими скульптурами.

Він є найкращою і найбагатшою архітектурною пам’яткою Жовкви та пам’яткою доби Ренесансу світового значення.
На подвір’ї костелу зараз зберігаються залишки пам’ятника Янові ІІІ Собєському, який був знищений у часи радянської окупації Польщі.

З тильного боку костелу, неподалік Глинської брами, здіймається оборонна башта-дзвіниця XVІI ст., яка входила до лінії міських мурів (частина муру збереглася від башти в напрямку замку).

Північніше костелу Св. Лаврентія, на вул. Василіянській, розташований комплекс монастира чину Святого Василія Великого з церквою Пресвятого Серця Христового.

Церква збудована в 1612 – 1690 рр. на місці давньої дерев’яної і посвячена львівським єпископом Йосифом Шумлянським спочатку під назвою церква Христа Чоловіколюбця. Влітку 1691 р. король Ян ІІІ запросив до Жовкви молдавського митрополита Досифея, який переніс до Жовкви мощі Св. мч. Івана Сучавського (в 1783 р. з дозволу австрійського імператора Йосифа ІІ румуни повернули їх до Сучави). У 1697 – 1699 рр. іконостас для церкви виконав відомий майстер Іван Руткович (іконостас тепер перебуває в Національному музеї у Львові). В 1721 – 1730 рр. збудовано надбрамну дзвіницю в стилі бароко. В 1784 р. монастир отримав з Відня мощі Св. мч. Партенія з ліквідованого монастира сестер кларисок.

На початку ХХ ст. церкву було перебудовано за проектом Едгара Ковача. Від старого храму збереглися стіни бабинця, частково нави та ренесансний білокам’яний портал бічного входу.  В 1911 р. художник Юліан Буцманюк виконав вражаючі розписи, а також вітраж «Благовіщення», у храмовій каплиці (цього разу була зачинена, фото з 2004-го року).


В період 1931 – 1935 та 1939 рр. він же розписує стіни церкви в стилі українського модерну.

Храмів з подібним розписом у світі лише два (інший у Канаді, теж розписаний Ю. Буцманюком), але жовківський незрівнянно багатший.
Після 1945 р. монастир був закритий, а храм переданий православній церкві. В 1990 р. вони були повернуті ордену отців василіян. Церкву переосвячено на Пресвятого Серця Христового.
В центральній частині міста, за адресою вул. Запорізька, 8, розташована жовківська синагога, збудована в 1692 – 1698 (чи 1700) рр. за проектом королівського архітектора Петра Бебера. Належить до так званої Острозької школи Ренесансу, зразки якої були тільки на території Польщі. Через близькість оборонного муру і міської брами споруда також мала оборонний характер (товсті стіни, галереї, бійниці в аттиковому завершенні). Під час німецької окупації синагога була підірвана і згоріла, залишилися лише стіни. В 1955 – 1956 рр. будівлю частково відновили і використовували як склад. В 1999 р. синагога включена в перелік 100 світових пам’яток, які знаходяться під загрозою руйнування. З 2000 р. споруда реставрується, але з перших наших відвідин її в 2004 р. видимих змін ззовні (крім огорожі) я не побачив.

А так вона виглядає з боку вул. Б. Хмельницького.

Домініканський костел збудований поряд з Львівською брамою в 1655 р. Теофілією Собєською (з Данилóвичів) як усипальниця для сина Марка, загиблого в битві під Батогом 1652 р. Костел хрестовий у плані, тринавний, головний вхід (з вул. Львівської) підкреслений порталом і обрамлений коринфськими колонами.

Одночасно з костелом був закладений дерев’яний монастир отців домініканів. Будівництво ж мурованого монастира почалося в 1751 р. Його територія прилягала до міських укріплень, і завдяки цьому тут збереглися найбільші частини цих фортифікацій – два великі відрізки мурів (північного і східного) та північно-східна наріжна кругла башта.

В інтер’єрі костелу збереглися надгробки Теофілії та Марка Собєських (1692 – 1693 рр., скульптор Андреас Шлютер).

У 1903 – 1927 рр. костел був розписаний К. Політинським.

Дуже довгий час костел стояв зачиненим, а з 1994 р. належить громаді УГКЦ і освячений як церква Св. Йосафата. В монастирі знаходиться Жовківсько-Сокальське єпархіальне управління.
Від цього храму ми з донькою вирушили вул. Львівською до однієї з найвизначніших, світового значення, пам’яток Жовкви – церкви Святої Трійці. Дорогою нам ще зустрілися колишній костел Св. Лазаря і монастир сестер феліціянок (тепер – церква Св. Лазаря УАПЦ),

а поряд з ним – ново(недо)збудована церква Свв. Петра і Павла УПЦ МП.

Церква Святої Трійці розташована на колишньому Львівському передмісті Жовкви (вул. Львівська, метрів за 700 від центру міста). Збудована в 1720 р. коштом парафіян і тодішнього власника Жовкви королевича Костянтина Собєського на місці згорілої в 1717 р. Церква дерев’яна, тризрубна, оперезана широким піддашшям, з пізніше добудованою цегляною ризницею. Зруби завершені восьмигранними барабанами та банями з ліхтарями. Білокам’яні обрамлення вікон і вхідний портал перенесені сюди з розібраної замкової башти.

В церкві 1728 р. встановлений височезний п’ятиярусний іконостас (близько 50-ти ікон) – витвір майстрів Жовківської іконописної школи, яка була заснована в середині XVIІ ст. художником Іваном Рутковичем за підтримки короля Яна ІІІ Собєського. Майстри школи поєднали давньоруські іконописні канони з прийомами Ренесансу і раннього бароко. Святі в них мають світлі людяні обличчя в посмішками і виразними очима, пози їх динамічні. Ікони і розписи церкви виконані самим І. Рутковичем та його учнями (серед них війт Жовкви Василь Петранович). Іконостас виготовлений з липи, різьблення виконав Ігнатій Стобенський. Іконостас реставрований у 1978 – 1979 рр.

Різьблена Царська Брама авторства В. Петрановича.

Я був вражений тим, що настоятель храму отець Василь (перед цим спеціально прийшовши з дому, щоб відчинити нам церкву) запросив мене всередину вівтаря («до святилища»), щоб показати оригінальний поліхромний розпис дерев’яних стін з зображеннями, зокрема, сцени «Жертва Авраама» (автор В. Петранович)

та знак освячення храму.

Церква належить до найкращих пам’яток архітектури галицької школи. В 2013 р. вона включена до списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

Оффлайн Вега

  • Пользователь
  • Авто: Aveo T250 (1.5)
Re: Велике західне кільце - 2013
« Ответ #6 : 21 Октября 2013, 16:31:58 »
З центру Жовкви через Глинську браму вирушили за 17 км на захід – до села Крехова і трохи далі, до Крехівського монастира Св. Миколая отців василіян. Дорога там не дуже, місцями і зовсім «не дуже» та нагадує сумновідому самбірську, але проїхати можна. Останні пару км до монастира дорога вже хороша.
Крехівський монастир Св. Миколая отців василіян – не тільки пам’ятка чотирьохсотлітньої історії. Це великий паломницький центр, а також місце виховання молодих ченців (новіціят).

За переказами, два монахи-священики з Києво-Печерської лаври, Іоїл та Сильвестр, в 1590-х роках зупинилися на горі поруч Крехова, поблизу скелі Тимоша, щоб вести тут боговгодне життя. У вапнякових печерах природного походження в цій скелі (які потім розширили) вони й заснували свої келії. Кількість монахів поступово збільшувалася і, за переказами, близько 1595 р. Іоїл з братією вирубали у скелі першу церкву Петра і Павла. У 1597 р. був створений печерний монастир, в якому були дві дерев’яні наскельні церкви-каплиці. (В подальшому скельний монастир відвідували, зокрема, Богдан Хмельницький у 1648 р., Петро Дорошенко в 1672 р., Іван Мазепа).
Згідно легенди (записана в 1699 р. ігуменом Денисом Сінкевичем), пізніше до блаженного Іоїла прийшов «нікий богодухновенний старець Герасим, сліпий очима, що світлом небесним просвіщенний», який пророчив, де мав стояти монастир для захисту багатьох людей від ворожих нападів. Ударяючи посохом у землю, старець вказав місце для церкви. Йдеться про монастир на нинішньому місці
Так монахи, близько 1600 р., перенесли свій осідок ближче до села Крехова, де Станіслав Жолкєвський дарував їм ділянку землі під будову монастира. Число ченців поступово зростає, і Крехівський монастир невдовзі стає духовним осередком цілої округи. Уже в 60-х роках XVII ст. комплекс мо¬настира оформився як фортеця. Спочатку в ньому була зведена дерев’яна церква Св. Миколая.
Важким випробуванням для крехівських ченців став 1672 р. під час війни Польщі з Туреччиною. Після здобуття турками в серпні Кам’янця-Подільського, під кінець вересня гетьман Петро Дорошенко разом з турками і татарами обложив Львів. Один турецько-татарський загін подався до Крехова, щоб узяти монастир. Обороняючись, один з ченців влучним пострілом з гармати (чув версію, що взагалі єдиним того разу) вбив командира загону – ханського сестринця. За цей вчинок гетьман надіслав їм строгого листа. Але лист Дорошенка був лише дипломатичним кроком відносно турків і татар, щоб оберегти від грабунку мона¬стир. Монахи виплатили жаданий викуп в сумі 4000 талерів, взамін отримавши ханську розписку про поквитання.
З інших історичних моментів, пов'язаних з Крехівським монастирем, треба згадати перебування тут у 1668 р. Йосипа Шумлянського, який готувався в монастирі до висвячення на єпископа. У 1676 р. Йосип Шумлянський став Львівським єпи¬скопом, і в 1700 р. сприяв з'єднанню своєї єпархії з Римським Престолом.
Кілька разів у 1698 р. приїжджав до Крехівського монастира московський цар Петро І, який перебував у Жовкві і Раві-Руській, укладаючи угоду з польським королем Августом II про спільні дії проти шведів у майбутній Північній війні. Цар Петро підтвердив привілей, який отримали крехівські монахи від царя Олексія Михайловича у 1657 p.: право приїжджати кожний п'ятий рік до Москви по милостиню.
У 1721 р. Крехівський монастир приймає унію. Для його розвитку цей рік стає переломним. З дерев'яного він пере¬будовується на мурований.
Територію монастирського подвір'я з XVII ст. оточують складені з цегли і каміння оборонні мури (неодноразово реставровані після часткового руйнування) з бійницями, які утворюють неправильний п'ятикутник. На кутах, крім південно-західного, збереглися оборонні триярусні башти.

Північно-східна башта (започаткована ще 1661 р.) з бароковим, на сьогодні втраченим завершенням, служила дзвіницею. Крім дзвонів на цій башті знаходився старовинний годинник з циферблатом у круглих надкарнизних вікнах. У 1994 р. стараннями реставраторів дзвіницю відновлено (на її другому ярусі зі входом до галереї тепер знаходиться магазинчик духовної літератури і сувенірів).

Надбрамна башта збудована у XVII ст. (початок будівництва 1664 р.). Після переорієнтації (1775 р.) головного в'їзду на територію монастира було розібрано її верхні яруси. В наш час дослідження залиш¬ків споруди дали можливість їх відтворити.

Оборонну функцію мала і Південна (Кругла) башта. Значні реконструкції, проведені у XVIII ст. з пристосуванням її під потреби житлового корпусу келій, обумовили обмеження можливості відновлення її автентичності.

Посеред північного відрізку монастирського муру 1775 р. була влаштована двоярусна, з бароковим завершенням, брама з арковим проїздом по центру. По боках головного проїзду – прямокутні хвіртки.   

Між 1721 та 1751 pp. побудована нова мурована церква Святого Миколая. Д. Сінкевич був її фундатором і, не виключено,  проектантом і будівничим. Іконостас тоді виконав відомий український художник Василь Петранович, який працював у Жовкві і у Львові. Цей іконостас не зберігся. Про високу мистецьку цінність іконостасу говорить факт його експонування на Загальній крайовій виставці 1894 р. На початку 1990-х років храм був переосвячений на церкву Преображення Господнього та заново розписаний.


У 1776 р. було збудовано двоповерховий будинок монастира, який з'єднано з наріжною південно-східною баштою. В наш час корпус складається з двох частин – старшої нижчої, яка прилягає безпосередньо до церкви і з'єднана з нею ко¬ридором, і нової – трохи вищої.

У монастирі зберігаються дві чудотворні ікони. Перша – це старовинна ікона Святого Миколая Чудотворця, яку приніс з Білої Русі сам засновник Іоїл.

З 1808 р. тут знаходилась ікона Пресвятої Богородиці Верхратської (тепер називається Крехівська), яку перенесли до Крехова з села Верхні Рати, поблизу Рави. У Верхратському монастирі вона прославилась багатьма чудами і там була коронована у 1688 р. єпископом Йосипом Шумлянським. В 1949 році Верхратська чудотворна ікона була перевезена з Крехівського монастира до церкви Параскеви П’ятниці у Львові і впродовж радянсь¬кого періоду зберігалась там. В 1991 р. громада церкви Святої Параскеви передала ікону її власникам. рочистою процесією її спочатку перенесли до церкви Святого Онуфрія (Львів), а в травні 1991 р. – до Крехова.

У Крехівському монастирі була ще одна чудотворна ікона Богородиці, яка мала автентичну назву "Крехівська". Її подарувала отцям василіянам родина Красовських зі Львова, після того, як їхня донька Олександра одужала від сліпоти. З приходом радянської влади ікона була втрачена.
Свого нового розквіту Крехівська обитель дочекалась, коли з реформою Василіянського Чину прибули сюди у 1891 р. молоді ченці. Після добудови у 1902 р. монастир стає новіціятським домом, осередком виховання молодих монахів.
В 1936 р. була влаштована і посвячена Хресна дорога на горі Побійній та каплички, збудовані за проектом архітектора І. Філевича.
Знищення Української Греко-Католицької Церкви у 1946 р. перервало на довгі десятиліття розвиток монастира – він спустів, будівлі і навіть мури суттєво зруйнувалися, дорогоцінні реліквії пограбували і знищили.
Новий початок настав, коли ченці-василіяни у серпні 1990 р. знову повернулися сюди. За кілька років, при допомозі численних жертводавців, було повернено красу понищеного храму, відбудовано і розширено монастирські приміщення, відреставровано старовинні мури, насаджено нові дерева, розчищено джерело, упорядковано Хресну дорогу та облагороджено прилеглі до монастира землі.

Придорожні каплиці на шляху основного пішохідного сполучення відзначають Хресну дорогу до монастира і розміщені в трьох основних точках зміни напрямку руху.
У 2004 р. на подвір’ї монастира постала дерев’яна церква Покрови Пресвятої Богородиці, збудована в стилі українського бароко за проектом архітектора Семена Цимбалюка. Її іконостас також різьбленій у дереві.

В 2006 р. поряд з церквою зведена дерев’яна дзвіниця.

Тепер тисячі паломників з усіх куточків нашої країни, а також з-за кордону їдуть до Крехова, аби скласти молитви перед чудотворними іконами Пресвятої Богородиці і Св. Миколая.

Добавлено: 21 Октября 2013, 16:53:19
Вирішивши відвідати хоча б основні пам’ятки прилеглої території, за наявними покажчиками вирушили автомобілем наліво від входу в монастир, грунтовою (піщаною) дорогою впритул до муру, в напрямку джерела. Десь за менше кілометра зупинилися під лісом, де грунтівка стає дуже розмитою. Звідси видно територію монастира зі сходу.

Залишивши машину під охороною дружини, далі подорожували з донькою пішки. Грунтівка виводить у вузьку долину з цікавими формами рельєфу.

Тут скрізь облаштована зручна доріжка, яка і приводить до Святого джерела, посвяченого на честь Матері Божої Люрдської.

Вода з нього стікає в купіль на честь Св. Анни.

Тут нас уже «розібрав азарт», і не дивлячись на те, що потроху вечоріло, подерлися крутим схилом позаду джерела (за покажчиками до печер). В найкрутіших місцях тут влаштовані сходи з розколотих уздовж кругляків і перила, частини яких цікаво скріплені мотузками.

Після досить тривалих походеньок лісом (щоправда, «головну стежку» тут добре видно) добралися до краю урвища з хрестом на вершині. Спускаємося, і ось він, початок Крехівської обителі – скельний монастир Іоїла і Сильвестра.
В першій скелі знаходяться його «триповерхові» келії,

 які можна пройти наскрізь, вийшовши з іншого боку скелі.

Відразу в сусідній розташована перша печерна церква монастира – Свв. Петра і Павла.

Після цього вже іншою, довгою кружною дорогою «вниз і вгору» та через ліс повертаємося до автомобіля, отримуємо «на горіхи», бо сонце майже заходить – і на Трускавець, спатоньки.
« Последнее редактирование: 21 Октября 2013, 16:53:19 от Вега »

Оффлайн 2guns

  • Неизвестный герой
  • Авто: другое
  • Город: Запорожье
Re: Велике західне кільце - 2013
« Ответ #7 : 21 Октября 2013, 17:21:23 »
Красотища! Ваши фотки прям навеяли воспоминания о тупистической молодости
магазин "ТЮНИНГ"      www.nik-tuning.com.ua    8-050-4541254

"ХОРШИЙ ПОНТ ДОРОЖЕ ДЕНЕГ!!!"

Оффлайн Вега

  • Пользователь
  • Авто: Aveo T250 (1.5)
Re: Велике західне кільце - 2013
« Ответ #8 : 21 Октября 2013, 21:05:42 »
9 серпня було вирішено присвятити екскурсійній автобусній поїздці під місцевою назвою «Суперкільце» за маршрутом Трускавець – Стрий – Болехів – Долина – Надвірна – Яремче – Ділове (центр Європи) – Рахів – Солотвино – Тячів – Хуст – Виноградів – Бене – Берегово – Мукачеве – Сколе – Стрий – Трускавець. Загальна протяжність цього маршруту близько 640 км. 

Правда, більшість пунктів проходяться транзитом, для потреб «стандартних відпочивальників» зупинки були лише в Яремчі (для «погуляти»), на Яблунецькому перевалі («санітарна»), в с. Діловому («погуляти і поїсти»), Солотвині («купання в солених озерах»), с. Бене («дегустації і закупівлі вин»), на околиці Берегового (знову для «поїсти»).  Заодно хотів перевірити стан доріг Івано-Франківщиною, бо думав пізніше зрізати там шлях на Кам’янець-Подільський.
При в’їзді на Франківщину відразу стало зрозуміло, що тутешніми дорогами пересуватися можна, а їздити – під питанням. Періодично-суцільні ями в Болехівському, Долинському, Надвірнянському районах, в тому числі на центральних вулицях міст («абсолютний переможець» – центр Надвірної)!
Таким чином, добре, що «казенним» транспортом, їдемо спочатку в Яремче, у «стандартну туристичну точку». Водоспад Пробій добре всім відомий. Розташований на південній околиці міста, в межах каньйоноподібної ділянки долини р. Пруту.

Тут знаходиться каскад порогів, що закінчується водоспадом заввишки 6-8 м. 

Над ним збудований міст 20-метрової висоти, з якого, кажуть, колись стрибали за гроші місцеві «екстремали» (зараз повісили заборонні знаки, мабуть, хтось таки убився чи покалічився).

І, звичайно, поряд знаменитий дерев’яний ресторан «Гуцульщина»

Далі підйом на Яблунецький перевал. Там ще Франківщина,

А тут вже кордон із Закарпаттям.

Відразу справа біля дороги Ясіня – Рахів, за 2 км від повороту на Драгобрат (до села Кваси), минаємо водоспад Труфанець – найвищий водоспад Закарпаття. Він розташований на південно-східному схилі Свидовецького хребта, на потоці Труфанець – правій притоці р. Чорна Тиса, який бере початок біля підніжжя гори Близниця. Загальна висота кількох каскадів водоспаду – 36 м. Є одним з наймальовничіших водоспадів каскадного типу в Українських Карпатах. Поблизу від автодороги, прямо над водоспадом, споруджена дерев’яна оглядова платформа з гостроверхою альтанкою. Зупинка для огляду водоспаду досить незручна, так як вузька дорога затиснута між схилом гори і Чорною Тисою, майданчику для стоянки немає, і всі туляться під горою, обмежуючи проїзд по серпантину (в час нашого проїзду там «приліпилися» два великі туристичні автобуси). У зв’язку з цим, а ще через брак часу та те, що водоспад (як і більшість гірських, залежних від кількості опадів) у цей час був дуже маловодним, біля нього ми не зупинялися.
Дорогою проїжджали вздовж підніжжя Чорногірського хребта, бозна за скільки км від Говерли (2061 м) і Петроса (2020 м).

В селі Діловому Рахівського району розташований один з «центрів Європи», місце якого встановили за часів розквіту Австро-Угорщини в 1887 році. Правда, кажуть, що точка «центру» розташована за 600 м вище по схилу цієї гори (там і стоїть справжній знак), а для туристів його перенесли понад дорогу. Скромний обеліск австрійських часів.

Напис латиною на ньому такий: «Постійне, точне, вічне місце. Дуже точно, зі спеціальним приладом, виготовленим в Австро-Угорщині, за шкалою меридіанів і паралелей, встановлений центр Європи. Рік 1887». В радянські часи вирішили, що старий стовпчик не надто імпозантний, і доповнили його в 1986 р. ще одним знаком.

Відразу через дорогу від «Центру» протікає Чорна Тиса

Поряд вже в наш час збудована «колиба-музей».

Всі її приміщення (крім кухні), їх стіни і навіть стелі тут є «експозиційними площами» для величезної кількості різноманітних предметів хоч і не сивої, але давнини – від ключів і тарілок до патефонів і верстатів. Правда, всі вони без пояснення, «що, де, коли», але інтер’єри ресторану від цього однозначно виграли.

Як виграють і мандрівники від якості, розмірів порцій і цін на страви угорської і не лише кухні.

При проїзді через Рахів побачив «найбезбашенніших водіїв». Частина вулиці поблизу центру міста проходить вздовж правого берега Тиси, що являє собою майже вертикальне урвище висотою ніяк не менше 2 м, нічим не обгороджене. Так місцеві водії паркуються на відстані, часом, не більше 50 см від його краю!
Тривала зупинка була в селищі Солотвиному. Правда, деякі солоно-мінеральні озера значно пересохли. Це панорами «ділянки ковбань» зліва від під’їзної дороги. Подібні є ще й справа. (Панорами з фото відеореєстратором …).

В околицях збудована велика кількість житла на будь-який смак і гаманець для тих, хто приїжджає сюди полікуватися на тривалий час. Чув, що 2013 року відпочивальників було набагато менше, а десь із вересня «сезон солених озер» закінчується (після чого всі вони, нібито, стають безкоштовними). Донька трохи поплавала в місцевому «Мертвому морі» і стала «міцного посолу».

А ще в ньому живуть «якісь дрібнесенькі козявки», «які лікують усі хвороби».

Оффлайн Вега

  • Пользователь
  • Авто: Aveo T250 (1.5)
Re: Велике західне кільце - 2013
« Ответ #9 : 24 Октября 2013, 21:43:43 »
Далі був транзит через Тячів, «українською Румунією», вздовж державного кордону. Потім перебралися до «української Угорщини». У Хусті проїхали вздовж підніжжя Замкової гори, на якій розташовані руїни Хустського замку. Ми з донькою побували там ще у 2000 році. З того часу на горі вирізали частину дерев, та що руїни стало видно набагато краще.
При проїзді через Виноградів я фактично змусив екскурсовода позапланово зупинитися на східній околиці міста.  Не можна було втратити рідкісної нагоди сфотографувати руїни замку Канкíв на схилі Чорної гори.

Замок розташований на східній околиці міста Виноградова, на правому березі річки Тиси, на скелястій терасі схилу Чорної гори (656 м). В часи середньовіччя Тиса протікала прямо під схилами гори (зараз за 3 км південніше).  Східна сторона укріплень виходила на схил гори, а з західного боку біля підніжжя тераси сформувалося місто. Близьке розташування до річки давало можливість контролювати сухопутні та річкові маршрути в цьому районі. 
В ХІ ст., для захисту кордонів угорського королівства від набігів кочівників, у ключових точках будуються укріплені пункти – засіки і форпости. Одним з таких опорних пунктів, можливо, було прикордонне укріплення на Чорній горі, поряд з яким починало формуватися поселення під назвою Угоча. На протязі ХІІ-ХІІІ ст. воно разом з навколишніми землями входило до складу королівської домінії. Можливо, в цей період на замковій горі формуються перші, ймовірно, дерев’яно-земляні,  фортифікації. У ході навали орд Бату (1241 – 1242 рр.) Угоча, ймовірно, була зруйнована.  Поселення відродилося у 2-й половині ХІІІ ст. У 1262 р., згідно грамоті короля Іштвана V (1239 – 1272 рр.), Угоча отримала статус королівського міста та назву Севлюш (зберігалася до 1946 р.). Наприкінці ХІІІ – на початку ХІV с. севлюський замок стає одним з важливих форпостів на «соляному шляху», що простягнувся вздовж Тиси з Солотвина в Центральну Угорщину. Вірогідно, у цей період на замковій горі з’являються перші кам’яні укріплення: у ході розкопок на північ від замку були виявлені залишки стародавньої квадратної будови, імовірно оборонної вежі (товщина стін – 3,5 м), зведення якої віднесли до зазначеного періоду. В 1280 р. король Ласло IV Кун (1262 – близько 1290 рр.) дарує Севлюш магнатові  Міклошу.
У вересні 1307 р. король Карой (Карл) І Роберт Анжуйський (1288 – 1342 рр.; роки правління 1301 – 1342) дарує Севлюш одному з найвпливовіших феодалів Угорщини, біхарському жупану і королівському казначею Беке Боршо. За історичними документами, протягом 1307 – 1308 рр. (перша письмова згадка замку) Боршо будує дерев’яну фортецю і постійно тримає тут гарнізон. Можливо, перші кам’яні укріплення замку були зведені саме в цей період. Севлюський замок неодноразово фігурує в документах того часу.
Кінцем ХІІІ – початком XIV ст. датують зведення замкової каплиці, побудованої в 30 м північніше укріплень. Вона являла собою прямокутну в плані будову, до якої зі сходу примикала напівкругла апсида. Вважається, що основою для неї послужив нижній ярус старої оборонної вежі першого кам’яного замку.
Пізніше Севлюш перетворюється в один з центрів коаліції феодалів, яка прагнула посадити на угорський трон Вацлава ІІ. У 1317 р. королівські війська штурмом захоплюють замок, який був сильно пошкоджений. Місто разом із замком Карой Роберт подарував своїй дружині – королеві Марії Битомській. Замкові укріплення, що дістали пошкодження в ході військових дій, були відремонтовані. У 1329 р. Карой Роберт надав Севлюшу права коронного міста і незабаром воно стало значним торгівельним центром.
Угорський король Жигмонд (Сигізмунд) І Люксембурзький (1368 – 1437 рр.) заборговував дуже значну суму грошей волоським воєводам Драгу і Балку, взяту в них на покриття військових витрат у війні з турками 1396-го року. Жигмонд І, сподіваючись відшкодувати борг, віддав у їхнє володіння місто Хуст. Але Драг незабаром все одно став вимагати повернення грошового боргу. Король вирішив протиставити йому іншого магната – Пéрені. Таким чином, 29 серпня 1399 р. місто Севлюш і замок переходять у власність барона Петера Перені. Останній у 1396 р. відзначився у битві з турками при Нікополі (сучасна Болгарія). Крім того, король призначив Перені також королівським керівником марамороських соляних копалень, що гарантувало надходження доходів від видобутку солі прямо в королівську казну.
На місці старого дерев’яно-земляного замку Перені споруджує кам’яний – «для зміцнення могутності держави, збереження миру і спокою для дворян і їх підданих, щоб вони могли жити без страху», як сказано у грамоті від 5 листопада 1399 р. Одним з архітекторів кам’яної твердині був італієць Арістотель Фіораванті. Головну браму замку прикрашав герб родини Перені: річка, риба та вежа. Замок мав чотирикутну форму, з потужними квадратними баштами по кутах.
В 1405 р. барон Перені отримує також у власність королівський замок Нялаб (у сучасному селі Королевому) і переносить туди свою резиденцію, а угочанський замок, який більше не відігравав значної стратегічної ролі, передає ордену монахів-францисканців. Францисканці перетворили замок в укріплений монастир, який був досить впливовим. Ченці переносять сюди прах Яноша Капістрана (1386 – 1456 рр.) –  францисканського ченця (нібито, місцевого уродженця). Він зібрав 60-тисячне військо, воював проти турків та єретиків на території Угорщини і прославився в битві з турками під Бєлградом (21 липня 1456 р.), коли разом зі своїми хрестоносцями допоміг угорському полководцеві Яношу Гуняді в критичний момент битви, стримавши натиск набагато переважаючих сил ворога. Згодом Янош Капістран був канонізований (за одними даними в 1690-му, за іншими – в 1724-му), і в період боротьби з турками став одним з найбільш шанованих католицьких святих. Замок у статусі монастира пробув орієнтовно півтора століття. У XVI ст. за 40 м на південний схід від замку францисканці зводять масивний костел, поруч з яким розташовувалися окремі житлові й господарські будівлі. Храм являв собою однонавну будівлю, видовжену по осі схід-захід, яка зі сходу завершувалася гранчастою апсидою. Стіни нави і апсиди були посилені контрфорсами. Костел був однією з найзначніших споруд Севлюша, а про його високий статус свідчить той факт, що в XVI ст. у храмі відбувся з’їзд всього духовенства францисканського ордену. Костел і прилегла до нього забудова доповнили монастирський комплекс. У цей період він складався з 3-х основних частин – старого замку, каплиці і костелу.

Замок займав невеликий майданчик прямокутної форми. Розміри його  становили 44 х 48 метрів. Можливо, фланкування стін замку на деяких ділянках оборонного периметра забезпечували не вежі, а невеликі, прямокутні в плані, виступи стін. Усередині, уздовж стін, розташовувалися житлові і господарські будівлі, що оточували квадратний у плані внутрішній дворик.

У 1554 р. барон Ференц Перені одружився на Каталіні, доньці Ференца Бебека, протестантського ватажка, і приймає протестантську віру. Він спочатку вимагає, щоб католицькі священнослужителі залишили його володіння, а у 1556 р. здійснює збройний напад на замок. Монахів, що чинили опір було вбито, а їх тіла разом з прахом Яноша Капістрана кинуто до замкового колодязя. (Одна з народних легенд розповідає свою версію вигнання монахів із замку. У барона Перені була прекрасна донька, яку монахи заточили у монастирське підземелля, де та збожеволіла, а згодом після звільнення померла. Убитий горем батько наказав зруйнувати монастирський храм разом із замком та монахами).
Укріплення знову переходять у статус замку. В цей період часу Ференц Перені, слідом за тестем, перестав служити угорському королеві Фердинандові I (1503 – 1564 рр.; роки правління 1526 – 1564) і перейшов на бік його супротивника – трансільванського князя Яноша II Зигмунд Запольяі (1540 – 1571), якого вважали справжнім угорським королем (Фердинандове королювання багатьма вельможами вважалося сумнівним, оскільки в листопаді 1526 р. частина угорців вибрала королем Яноша (Іоанна) Запольяі, воєводу Семиградського, а інша частина вибрала Фердинанда, що й призвело до тривалої боротьби за Угорщину. Янош II Зигмунд був сином Іоанна Запольяі, батько офіційно заповів йому угорське королівство). Ференц Перені так часто нападав на королівські війська, що зрештою, в 1557 р. королівським загоном під командуванням Імре Телекеші замок було взято штурмом та зруйновано. З того часу він уже ніколи не відновлювався. За іншими даними, замок був зруйнований вже після захоплення – в 1558 році.
В 1573 р. у писемному джерелі вперше зустрічається назва замку «Канко». Є думка, що цю назву укріплення отримало завдяки ченцям («канко» - назва чернечого каптура). Щоправда, угорець, з яким я познайомився у Сваляві 2010 року, уточнював, що такий каптур у них має назву «кангó».
Наприкінці XVI ст. представники роду Перені остаточно перестають цікавитися замком. У 500 метрах на схід від старих укріплень у Севлюші зводиться невеликий палац, який був куди більш пристойним місцем для проживання, ніж стара розвалена фортеця. Таким чином, замок, що втратив у минулі часи військове значення, тепер вже не розглядався і як зручний для проживання об'єкт, а новий палац став символом зміни пріоритетів і стилю життя магнатів. Точно невідомо, чи використовувався замок в цей період або ж перебував у запустінні.
На протязі ХVІІІ-ХІХ ст. замок був практично повністю розібраний на будівельний матеріал, в основному для терас на Чорній горі, які створювали для вирощування виноградників.
У першій половині ХХ ст. замкову каплицю ще завершувала покрівля, увінчана невеликим декоративним ліхтарем. Вся споруда каплиці (принаймні, зовні) перебувала в досить непоганому стані. В 1946 р. Севлюш перейменували на Виноградів. У 1976 р. на території замку знімали один з епізодів фільм «Табір іде в небо» режисера Еміля Лотяну. Найцікавішою частиною цього епізоду були зйомки в каплиці, що була перекрита покрівлею, а всередині на стінах були видні значні фрагменти фрескового живопису, від яких в наші дні не залишилося і сліду. З 1989 р. зона навколо замку почала забудовуватися місцевими жителями.
В наші дні замок знаходиться в руїнах, більша частина його споруд дуже зруйнована, хоча загальний оборонний периметр і контури внутрішніх замкових будівель ще досить чітко простежуються за фрагментами збережених кам’яних стін. Замкові споруди місцями розібрані аж до рівня двору. Найкраще збереглися фрагменти укріплень північно-східної замкової стіни – руїни двох башт з бійницями, частину з яких в ході однієї з перебудов розтесали у вікна.


Замкова каплиця дійшла до наших днів у перебудованому вигляді, знаходиться в руїнах, але її стіни збереглися на первинну висоту.

Каплиця стоїть без покрівлі, внутрішній декор знищений. Костел зруйнований аж до підвалин, хоча зустрічається згадка про збережені досі залишки стін і контрфорсів.
Поки я бігав поближче до замку, донька сфотографувала палац баронів Пéрені, розташований у парку, і флігель біля нього.

 Палац почав будуватися у XVI ст. Первісна споруда була одноповерховою, з баштами, і мала вигляд замку. В кінці  XVI – на початку XVII ст. вона перебудовується на двоповерховий палац. У другій половині XVII ст. башти палацу набувають барокових завершень, на фасадах з’являються елементи оздоблення. На наш час це майже прямокутна у плані споруда з чотирма майже квадратними баштами по кутах і виступаючою центральною частиною фасаду. Всередині (в центральній залі) зберігся фресковий живопис  XVIII ст.
Рушаємо далі. При в’їзді в угорське село Бене на головній вулиці знаходиться оборонного типу мурований костел Серця Ісуса (кінця XІV або XV ст.), з виступаючою від бабинця стрімкою квадратною вежею-дзвіницею, яка має вузькі вікна-бійниці, галерею у верхній частині, ліхтарі по кутах і високий шпиль. Стіни костелу зміцнені контрфорсами, єдина нава і апсида перекриті стрімкими дахами. (Донька зробила фото смартфоном на ходу).

Поки були в дорозі, екскурсовод домовився зі своїм знайомим виноробом-угорцем у цьому ж селі про дегустацію та купівлю вин. Так що на обійсті нам запропонували десь із шість видів натуральних вин (в т. ч. «вишнівку» та міцнющу (і, чого вже там, смердючу) «угорську чачу» з винограду). Найсмачнішим (для нас) вином цього разу був Olasz Rizling.
А майже поряд із садибою розташований інший костел, 1940 р., яким по черзі користуються католики і греко-католики.

Після цього, неподалік Берегового, здійснили останню тривалу «харчову» зупинку ще в одному угорському ресторані, який так само порадував гарною територією, інтер’єром та низькими цінами. Просто фото для ілюстрації.

Далі вже рухалися виключно транзитом. Після Берегового стан дороги, нарешті, значно покращився, але все одно повернулися до Трускавця після 23 години.


Добавлено: 24 Октября 2013, 21:54:36
11 серпня здійснили найдальший «радіальний виїзд» своєю машиною маршрутом Трускавець – Стрий – Ужгород – Мукачеве – Стрий – Трускавець.
«Майже посередині» між Мукачевим і Ужгородом, справа від траси, розташоване село Середнє, відоме руїнами донжону середньовічного замку (скрізь пишуть, що тамплієрів, ХІІ-ХІІІ ст., але археологічного підтвердження цьому немає) та історичними винними підвалами. Статтю про них я раніше писав на історико-фортифікаційному форумі:
http://relicfinder.info/forum/viewtopic.php?f=16&t=2620
Починаючи з 1999-го, ми в «різних родинних варіантах» бували в Ужгороді разів з десять, так що місто стало добре знайомим. Але, маючи свій транспорт, дорогою вже мали можливість заїхати в популярне туристичне місце на його околиці під назвою «Дéца у нóтаря». За фактом це ресторан, розташований в історичній будівлі, але сам він, а особливо територія поряд, дуже оригінально оформлені, так що сюди вже давно возять екскурсії, навіть з-за кордону.

« Последнее редактирование: 24 Октября 2013, 21:54:36 от Вега »

Оффлайн Вега

  • Пользователь
  • Авто: Aveo T250 (1.5)
Re: Велике західне кільце - 2013
« Ответ #10 : 27 Октября 2013, 22:53:29 »
Цього разу ми «проводили екскурсію» мамі дружини центром Ужгорода. Запаркувався на пл. Шандора Петьофі,

звідки починається велика пішохідна зона. Мостом на інший берег річки Уж

потрапляємо у старе місто.

Набережна Ужа – дуже популярне місце прогулянок. Вона славиться найдовшою в Європі липовою алеєю. За «час нашої відсутності» біля мосту з’явилися скульптура ретро-художника та бронзовий герб Закарпаття.

Майже поряд розташована колишня Ужгородська синагога.

Була відкрита у 1910 р., збудована австро-угорськими архітекторами Людвігом Фостером та Фрігьєсом Фезлом у романтичному стилі (поєднання візантійських та марокканських елементів). З післявоєнних часів у ній знаходиться Закарпатська обласна філармонія. За останні кілька років синагога була реставрована ззовні (бо до цього з неї вже падало оздоблення, прохід поряд був заборонений). Тепер тут встановлена й меморіальна дошка жертвам репресій.
Далі прямуємо до вул. Капітульної, де знаходиться греко-католицький катедральний собор Воздвиження Чесного Животворящого Хреста Господнього (з 1644 р.). Це монументальний тринавний храм на високому цоколі з балюстрадою. Головний фасад увінчаний фронтоном, обабіч якого дві восьмигранні триярусні вежі, оздоблені кутовими пілястрами. В інтер’єрі частково збереглися розписи XVIII ст., а на склепінні центральної нави – живописна композиція, виконана відомим художником П. Бокшаєм.
   
Трохи вище цією ж вулицею на Замкову гору – і приходимо до Ужгородського замку. Початки його, вважається, сягають кінця Х ст. Оригінальна угорська назва замку Ung var – «замок Унг». Він збудований на вершині тридцятиметрового пагорба, біля підніжжя якого колись протікали річка Уж та її рукав. Від найдавнішого замку збереглася частина фундаменту в підземеллях фортеці. Швидше за все, під час монгольської навали 1241 р. укріплення були зруйновані, бо в 1248 р. літописи згадують якийсь «новий замок» Унг. Той татари знищили вже в 1317 р. З 1322 р. краєм (і, звичайно, замком Унг) володіли місцеві магнати Другети. Наступна згадка про укріплення відноситься аж до 1499 р. Основна частина збережених на сьогодні укріплень була зведена в XIV ст. У 1592 р. замок був перебудований італійськими майстрами і отримав планування бастіонного типу, яке і збереглося до наших днів. Будівельні роботи також проводилися в середині XVII ст. У XVIII ст. реконструкцію замку провели за проектом французького військового інженера Лемера. Замок має форму неправильного чотирикутника, з чотирма бастіонами по кутах (висотою з 15 м) і п’ятим – прибудованим до північно-західного боку.

З трьох боків замок оточений сухими ровами шириною 15-30 м і глибиною 5-10 м. З півночі він захищений природним урвищем пагорба.

В’їзд до замку здійснювався з півдня, через підйомний колись міст.

Облоги замку траплялися досить часто, особливо в XVI-XVII ст., коли Закарпаття стало ареною боротьби між протестантськими князями Трансільванії та католицькою Австрійською імперією Габсбургів. Треба казати, що замок не був неприступним – його часто захоплювали супротивники. 
Оборонні мури замку зсередини

У північно-західній частині внутрішньої території замку розташований мурований палац (походить з XVI ст.), зі стінами товщиною 2,5-3 м,  також пристосований для оборони. Це чотирикутна у плані триповерхова будівля з чотирма кутовими баштами. Головний вхід також колись був через підйомний міст. Над входом у палац висічено барельєф з чотирма дроздами – родинний герб Другетів.

Всередині розташований внутрішній двір з криницею глибиною 35 м (в ній і зараз є вода).

У приміщеннях палацу розташовані експозиції краєзнавчого музею. Так як у музеї ми раніше неодноразово бували, «для економії часу і коштів» сфотографував лише старовинні та реставровані розписи в залі «Історії релігії».

Другети володіли краєм по 1691 р.  В 1703 – 1711 рр. Ужгородський замок був одним із центрів визвольної війни угорського народу проти австрійської влади. В 1775 р., за наказом імператриці Марії-Терезії, замок передається Мукачівській єпархії. Комплекс зазнає невеликих перебудов. З 1946 року і по сьогодні в стінах замку розташований Закарпатський краєзнавчий музей.
У дворі Ужгородського замку зараз встановлені чавунні скульптури Геракла (1842 р., на початку ХХ ст. знаходилася біля мінерального джерела в селі Ужок), Меркурія (ХІХ ст.) та сокола-турула (символу угорського народу, тотему династії Арпадів; 1903 р., до війни знаходилася біля села Вилок).

Поряд із замком (справа) також розташований великий музей народної архітектури і побуту з численними пам’ятками дерев’яної архітектури Закарпаття (його не відвідували). Крутими старими вуличками з маленькими будиночками

спускаємося до міста. На одній із вулиць тепер є бронзовий глобус Ужгорода.

Поряд, на стіні будинку однієї з вулиць центральної частини Ужгорода, з’явилася оригінальна скульптура ліхтарника дяді Колі

Зайшли послухати органну музику до католицького костелу Св. Георгія (на розі вулиць Корзо та Волошина). Припускають, що  історію цієї будівлі можна розпочати з 1619 р., коли володар міста Дьордь Другет (1583-1620 рр.), під впливом архієпископа Пейтера Пазманя, повернувшись до католицької церкви, зруйнував розташовану тут лютеранську церкву і вирішив збудувати католицький костел. Фінальна стадія будівництва, під опікою архідиякона Емеріха, припадає на 1762-1766 рр. Саме тоді костел отримав свою сучасну зовнішність. Під час цієї реставрації було віддано перевагу архітектурі необароко, в якому виконані також інтер'єри костелу. Ужгородський майстер Лука Йожеф Краккер (1717-1779) написав неповторну картину для вівтаря храму (спорудження вівтаря храму було завершено лише в 1895 р). Над входом до костелу в 1820 р. встановили годинник. Нинішній – третій за ліком (перший постраждав у результаті пожежі 1857 р., другий просто зламався і зупинився, а нинішній працює з 1904 року). Востаннє костел реставрували в 2000-2001 роках, і тоді була повернена на місце скульптура Святої Марії, яка служила окрасою храму до кінця Другої Світової.

Всередині костел виглядає зараз так само, як і у XVIII ст.

Храм відомий своїми вітражами

На зворотньому шляху спеціально заїхали до Мукачівського замку «Паланок», який розташований у південно-західній частині міста на окремій горі висотою 68 м. (Їхали з вул. Брегівської-об’їзної на вул. Ілони Зріні, далі серпантином-бруківкою на гору. Автостоянка тепер не тільки перед головними воротами, а  й трохи нижче зліва, під бастіоном).
Точний час заснування фортеці невідомий, але вважають, що вже в ХІ ст. згадується тутешнє укріплення. В період 1396 – 1414 рр. замком володів подільський князь Федір Коріатович (чи Корятович), отримавши ці землі в подарунок від угорського короля. Він значно розбудував і зміцнив замок, зробивши його своєю резиденцією. Тоді ж вирубали у скелі замкову криницю глибиною 85 м. Протягом XV –  XVI ст. замок знаходився в руках багатьох власників, неодноразово руйнувався, відновлювався і перебудовувався. В цей період у фортеці було 14 башт і великий палац у верхній частині. В 1633 р. Мукачівський замок придбав трансільванський князь Дьордь І Ракоці, який за допомогою французьких інженерів значно його розширив і прибудував сім башт. Князі династії Ракоці перетворили замок у столицю свого князівства. Після смерті Дьордя І в 1648 р. його вдова Жужанна Лоранті продовжила реконструкцію замку, добудувавши, крім старого (зараз так званого Верхнього) замку, ще дві тераси нижче по схилу гори – Середній і Нижній замки. Між рівнями замку були підйомні мости. Розміри фортеці досягли сучасних 248х101 м, а площа – 13930 кв. м. Замкову гору довкола підніжжя додатково оточував рів та частокіл з загострених дерев’яних паль – «паланок». Звідси і сучасна назва замку, за угорців він називався Munkacz var – «замок Мункач». В 1649 р. у замку побували посли Богдана Хмельницького, ведучи переговори з Дьордем ІІ Ракоці про спільні дії проти Польщі. В період 1685 – 1688 рр. замок переживає найбільшу облогу у свої й історії – військами австрійського імператора. А керувала обороною вдова князя Ференца І Ракоці –  Ілона Зріні, яка дуже шанується як національна героїня угорського народу. Після заволодіння замком австрійці перебудували його (розібрано кілька башт, замість «паланку» зведено бастіони), перетворивши на найсильнішу фортецю на сході імперії. В період 1703 – 1711 рр. Мукачівський замок став центром національно-визвольної війни угорського народу проти австрійського панування. Очолив війну син Ілони Зріні – Ференц ІІ Ракоці. Після підписання мирної угоди по закінченню війни замок втрачає стратегічне значення. З 1782 р. австрійці відкривають у ньому політичну в’язницю, в якій до закриття в 1896 р. побувало понад 20 тисяч в’язнів. Після цього замок почав приходити в занепад. За часів Чехо-Словаччини (1919 – 1938 рр.) в замку були розквартировані військові частини. Після того, як Угорщина відсудила у чехів Закарпаття і під час Другої світової війни замок займали угорські війська. У післявоєнні роки в замку тривалий час знаходилося ПТУ. Тепер у палаці, який розташований по периметру внутрішнього двору Верхнього замку, розташовані історичний музей, картинна галерея, сакральна виставка.   
Раніше в замку також неодноразово бували, так що цього разу ми з донькою відправили туди лише дружину з тещею (тому майже ніяких фото цьогорічних відвідин немає, крім знімків з видом головної брами Нижнього замку і т. зв. Верхнього замку (найстарішої його частини) з Середнього двору).

Взагалі, у Мукачевому ще можна відвідати, зокрема, головну площу з ратушею, Білий палац князів Ракоці (1667 р., зараз тут художня школа), Свято-Миколаївський монастир (моя стаття на «релікфіндері»:     http://relicfinder.info/forum/viewtopic.php?f=14&t=2255   )
Загальний «наїзд» цим маршрутом склав близько 480 км.

Оффлайн Вега

  • Пользователь
  • Авто: Aveo T250 (1.5)
Re: Велике західне кільце - 2013
« Ответ #11 : 30 Октября 2013, 23:02:32 »
Вже знаючи стан доріг Франківщини, наступну поїздку 15 серпня запланували як екскурсійну і цільову – давно хотів проїхатися однією з небагатьох вцілілих і функціонуючих вузькоколійних залізниць України, яка починається в смт. Вигода Долинського р-ну. Маршрут Трускавець – Стрий – Болехів – Долина – Вигода і назад автотранспортом складає близько 188 км.
Розгалужену мережу вузькоколійних (750-800 мм) доріг проклали за часів Австро-Угорської імперії, наприкінці ХІХ ст. для транспортування лісу з районів його заготівель у Карпатах. Вигодська залізниця започаткована в 1898 р. Лінію запустив австрійський підприємець барон Леопольд Поппер фон Подгарі. Барон переніс з Угорщини в Галичину головний офіс свого підприємства, яке спеціалізувалося на заготівлі, переробці і збуті деревини. Окрім Леопольда Поппера, вузькоколійні залізниці і лісопромисел із 1886 р. активно розбудовували брати барони Гредлі — у Сколівських Бескидах та графи Потоцькі — в Осмолоді. Перша світова війна змусила власників карпатських лісів повернутися до Австрії. Попперівська міні-імперія у Вигоді перейшла до акціонерного товариства «Сільвінія» з Великобританії. Фірма не тільки продовжила будувати лісопильні й вузькі залізниці, але й відкрила їх для туристів з Європи. У 1920 р. в долині ріки Мізунька почала працювати третя вузькоколійка. Ця дорога довжиною 24 км вела до станції «Соболь» (сьогодні — «Миндунок») і проходила через п’ять великих мостів. До 1939 р. Вигодська гілка досягла довжини 65 км. Перші екіпажі, що ходили вузькоколійкою, були запряжені кіньми, і тільки пізніше живу тяглову силу замінили паровозами.
Вузькоколійки Карпат з різною ефективністю функціонували до кінця 1980-х рр. Мережа з часом занепала, конструкції розтягли на метал та «по хазяйству», і залишки залізниць залишилися лише в чотирьох місцях. На цій німецькій схемі видно, «що було і що стало».

Найвідомішу зараз вузькоколійку Карпат відновила фірма «Уніплит», також для транспортування лісу з гірських вирубок. Сьогодні локомотив і два вагончики курсують від Вигоди до Горганів двічі на тиждень, перевозячи на роботу лісорубів. У 2004 р. вирішили використовувати її ще й як туристичну атракцію. Центр Вигоди, «де ходять поїзди».

В смт. Вигода на постаменті поблизу кінцевої станції встановлений вузькоколійний локомотив ПТ-4 1948 р. випуску. У 50-і – 60-і роки ці машини були основним і останнім типом паровозів на промислових вузькоколійках СРСР.

У наш час Вигодська вузькоколійна залізниця використовує як локомотив ТУ6П. Тепловози серії ТУ6 були розроблені на початку 1980-х для роботи на лісовозних вузькоколійних залізницях, водіння поїздів і маневрових робіт. Випускався і «пасажирський» варіант тепловозу – автомотриса ТУ6П. Всього в період 1987 – 1989 рр. було випущено лише 56 екземплярів цієї моделі, з яких більшість давно вийшли з ладу. Так що вузькоколійка у Вигоді володіє діючим раритетом – ТУ6П-0037.

З туристичною метою на Вигодській вузькоколійці автомотриса тягає состави до 3-х вагонів. Три з них зроблені на базі вузькоколійних пасажирських вагонів ПВ-40. Колись це були повноцінні пасажирські «загальні» вагони. Тепер два «без вікон, без дверей», у них встановлені пластикові сидіння.

Ще у місцевому рухомому складі є повністю відкрита пасажирська платформа з дерев’яними перилами (через трохи нельотну погоду нам її не подавали).
Спочатку поїзд, найдовшим на маршруті мостом, перетинає річку Свічу.

Свіча бере початок з хребта Вишківських Горган на висоті 1155 м. Загальна довжина ріки 107 км, вона має близько 1100 приток. Найбільшою з них є Мізунька, яка впадає в Свічу поблизу Вигоди. Мізунька бере свій початок на висоті 1020 м. Довжина її 51 км., площа басейну 344 кв. км. Ширина русла до 10 м, заплави до 50 м, ширина і глибина річкової долини – 1,2 км і 250 м. В саму ж Мізуньку впадає 339 річок довжиною менше 10 км. Ріка Свіча з притокою Мізунькою є ландшафтним заказником місцевого значення (площа – 5940 га). Ці дві річки найбільше збереглися в природному стані.
Весь подальший маршрут вузькоколійки проходить уздовж берегів Мізуньки.

Спочатку колія йде так близько попід лісом, що можна гілками очі повибивати (якщо сидиш справа по ходу руху). Протяжність «класичного» туристичного маршруту складає близько 26 км в обидва кінці. Можу порадити займати місця в салоні автомотриси, їх там хоч і зо 20, але добре чути розповідь екскурсовода. Спочатку минаємо село Старий Мізунь.

За 7 км від Вигоди проїжджаємо (справа) гідрологічну пам’ятку природи «Болото «Ширковець». Воно розташоване між селами Старий і Новий Мізунь, в улоговині нижньої тераси р. Мізуньки, на висоті 500-550 м н. р. м. Площа становить 12 га. «Ширковець» – одне з унікальних карпатських боліт. Здаля воно зовсім не схоже на звичне болото, а нагадує луки з чагарниками і деревами. За такими своїми особливостями воно відповідає болотам Прибалтики та є рідкісним для України, а для карпатського регіону єдиним. Болото має торфовий шар глибиною до 2,5м, який формувався 3 тисячі років. Низькорослі сосни створюють незвичайний для Карпат краєвид. Вони ростуть на глибокому торфовищі, мають  вік  понад  100 (до 300) років, проте ледве досягають висоти 4 м при середньому діаметрі стовбура 7 см. Серед чагарників значну домішку утворює верес – рослина, яка звичайна на рівнині України та рідкісна в Карпатах. В цілому тут виявлено 6 видів рослин, занесених до Червоної книги України. Статус гідрологічної пам’ятки природи болоту «Ширковець» наданий 14.10.1975 р.

 Далі (за 2 км) минаємо село Новий Мізунь (ці його фото вже зі зворотнього шляху).

Перша зупинка дорогою в гори, ще через 1 км – поблизу джерела немінеральної води «Дзюркач» (зліва і трохи вище від колії «типовою карпатською дорогою», з прилеглою «типовою інфраструктурою»).

Рухаючись через ліси, вузькоколійні локомотиви утворюють мальовничі зелені тунелі «Найрозкрученіший» з українських – «Тунель кохання» біля селища Клевань Рівненської обл. (тільки там колія стандартна).

Кінцевою точкою поїздки, через 3 км, стали Мізунські водоспади – каскад порогів на річці Мізуньці.

 Поряд з порогами знаходиться своєрідний пішохідний «міст недоступності» – сам добротний міст є, але обидва його кінці встановлені на з/б блоках на висоті понад 2 м вище рівня прилеглих доріг і вилізти туди можуть далеко не всі,

але звідси якраз і відкривається найкращий вид на Мізунські водоспади та річку вище і нижче від них

На цьому наш маршрут цього разу закінчився, а колія веде далі у гори,

до зупинки «Дубовий кут», де перечіплюється локомотивчик-автомотриса (буває, що деяким з тургруп щастить проїхати туди ще пару км). Взагалі, для «спецзамовлення» існує другий, гірський маршрут, який «Карпатський трамвай» разом із зупинками проходить за 8 годин – з Вигоди через Старий Мізунь, Ширковець, Новий Мізунь, станції  Дубовий Кут, Солотвино, Миндунок і Соболь, до підніжжя гори Магура (1354 м н. р. м.).
А ми від порогів повертаємося назад. На зворотньому шляху була зупинка «Санаторій» біля санаторію «Джерело Прикарпаття», з прекрасною територією і власним джерелом мінеральної води «Горянка» (типу «Нафтусі»). Санаторій 2013-го року вперше залишився без відпочиваючих, «бо не виграв ніякого тендеру» (явно банкрутять).

Навпроти санаторію – підвісний міст через Мізуньку.

Далі, чим ближче до Вигоди, все більше «попід лісом»,

і нас зустрічає «стрілочник дядько Йван», який «дає добро» на кінцеву зупинку.
 
Після повернення до Вигоди – «як має бути» – кращий місцевий ресторанчик (знову з цінами, які здивують «столичний регіон» …). На зворотньому шляху до Трускавця наш автобус трохи ламається, так що на 2-й передачі, з подальшою пересадкою на справний, повертаємося додому зовсім затемна.

Оффлайн Вега

  • Пользователь
  • Авто: Aveo T250 (1.5)
Re: Велике західне кільце - 2013
« Ответ #12 : 02 Ноября 2013, 23:28:19 »
16 серпня закінчилося наше базування у Трускавці. Наступним «великим пунктом» був запланований Кам’янець-Подільський. Вирішив їхати туди через Золочів, і далі Тернопіль – Хмельницький – Кам’янець. Дорога Львів – Золочів, як і всі тутешні, погана, але загалом проїжджа, якщо не гнати. У Золочеві, вже після обіду, швиденько відвідуємо ще один королівський замок з «Золотої підкови Львівщини». Розташований він майже на виїзді з міста, в його південній частині (доїжджали  туди головною вулицею).
У 1598 р. Золочів з околицями купує люблінський воєвода Марко Собєський. І він, і його син Якуб, каштелян краківський, і онук Ян, з часом король Польщі Ян ІІІ, розвивали його систему оборони. Золочівський замок збудований невідомим архітектором на замовлення родини Собєських. У 1680-х роках замовлені вже королем Яном ІІІ закордонні майстри реставрували Золочівський замок. Він збудований за неоголландською системою оборони бастіонного типу, дуже популярною в кінці XVI – на початку XVII ст. В ньому муровані з тесаного каміння стіни зсередини зміцнені потужними земляними валами, що робило їх непробивними для гармат. Замок чотирикутний у плані, з бастіонами по кутах (на кожному стояло по вісім гармат) та наріжними сторожовими вежами на завершеннях бастіонів.

Перед в’їзною брамою з кінця XVI ст. було розташоване передмостове укріплення, яке не збереглося, але з 2000-х років не повністю відтворене (правда, з умовою використання частково в якості «генделика»).

Зі споруд замку до нашого часу збереглися надбрамний корпус (перебудований із надбрамної башти) і так звані Великий і Китайський палаци. Згідно описів, у дворі замку ще були три будинки для гостей, кухня і комора.


Надбрамний корпус (перебудована в’їзна башта замку) ще майже не реставрувався (цього року аврально відновлювали дах, який завалився). Над в’їзною брамою відновили мозаїчний образ Пресвятої Богородиці.

Великий палац двоповерховий,

з підвалом площею близько 1000 кв. м. На першому поверсі були кілька покоїв, а ще господарські приміщення і скарбниця. Зараз палац в основному відреставрований ззовні, всередині поштукатурений, у ньому розташована музейна експозиція, трохи подібна до Олеської (тобто, експонати не належать самому замкові, який тривалий час був в’язницею). Але є окрема експозиція, присвячена саме історії замку, як радянської в’язниці.

В приміщеннях палацу виставлені ще два батальні полотна з костелу Св. Лаврентія у Жовкві – «Битва під Парканами» та «Битва під Хотином».

Особливо цікавим є так званий Китайський палац. Даних про час його побудови й архітектора поки немає. Через наявність у ньому герба Собєських можна припустити, що він міг бути збудованим у кінці ХVII ст. Зараз у цьому палаці знаходиться дуже цікава експозиція витворів східного мистецтва (рекомендую відвідати з екскурсоводом; оплата туди окрема). Ми бували в Китайському палаці восени 2004 року, а цього разу, через пізній час, він вже не приймав відвідувачів.

Золочівський замок виконував свої прямі функції тільки до 30-х років XVIII ст. Після згасання роду Собєських він перейшов у спадок до Радзівіллів, які в Золочеві практично не бували, а сам замок періодично віддавався ними в оренду. В 1772 р. замок займає австрійське військо. На початку ХІХ ст. замок вже належить місцевій родині Комарницьких, які в 1834 р. спочатку здали замок в оренду, а потім продали урядові, який влаштував тут військові казарми. З 1870 р. у замку влаштували в’язницю, яка проіснувала до 1954 р. За цей період були остаточно зруйновані укріплення на бастіонах. Після 1954-го на території замку розташували ПТУ. В 1986 р. була розпочата поступова реставрація замку, яка триває зі змінним успіхом і дотепер. Зараз він функціонує як відділ Львівської галереї мистецтв.
Ще у замковому дворі, справа біля валу, встановлені два камені з невідомими зашифрованими написами, знайдені в лісі на Львівщині. Такі камені, як правило, пов’язані з темними силами, і засовувати пальці в отвір одного з них (що радять екскурсоводи «на щастя»), мабуть, не треба …   

Зліва перед входом до замку розташована капличка-пам’ятник, відкрита і посвячена 9 грудня 1995 р. в пам’ять замордованих у тюрмі НКВС, яка була в замку в 1939-1941 рр.

Залишаємо Золочів. На виїзді з міста дорогою від замку – нетривала ділянка «дорожніх кошмарів», потім – цілком прийнятно і навіть добре. При перетині шосе з залізницею в районі села Плугова проїжджаємо нетиповий для звичної нам рівнини шляхопровід

Далі «нерівномірної доброї» якості  красива хвиляста дорога Тернопіль-Хмельницький.

І, нарешті, Хмельницька область

Останні 110 км до Кам’янця цілком прийнятні, але через ямковість і темряву потребували уваги. Дорога через місто Дунаївці дуже звивиста і з досить крутим спуском. Зовсім по темному спускаюся відомим на всю Україну «тещиним язиком» (благо, що особливості цієї дороги мені відомі з 2012 року). В’їжджаємо до Кам’янця після 22 год. В-решті-решт, зупинилися на дві ночівлі в готелі «Монте Крісто», умовами задоволені (зняли двокімнатний номер на чотирьох).

Оффлайн Вега

  • Пользователь
  • Авто: Aveo T250 (1.5)
Re: Велике західне кільце - 2013
« Ответ #13 : 07 Ноября 2013, 18:12:45 »
Про Кам’янець можна сказати «або все, або нічого», бо все місто – суцільна історично-архітектурна пам’ятка. Взагалі, щоб не поспішаючи і більш-менш детально оглянути його цікаві місця, потрібно днів два-три (залежно від того, наскільки багато любите ходити). Мені пощастило бувати в Кам’янці тричі восени 2012 року, і кожного разу використав більш ніж півдня для ознайомлення з трьома основними «об’єктами» – старим містом (історичні будинки і храми), старою і новою фортецями та оборонними спорудами самого міста-фортеці. З певних причин ми цього разу змогли провести в Кам’янці лише один повний день. Цьогорічними фото аналогічних знімків 2012-го не дублював, тому для ілюстрацій буду використовувати обидві їх серії.
Старе місто Кам’янець розташоване на «острові», оточеному каньойоном з 30-метровими урвищами, утвореному вигином русла Смотрича. Додатково по периметру «острова» місто оточувало власне кільце оборонних споруд. В’їзд був тоді тільки з заходу, через Замковий міст, який і оборонявся фортецею (Старою, а з часом і Новою).  Так як ми зупинилися в Новому місті, то здійснили зранку піший похід через Новопланівський міст (відкритий у січні 1874 р.) у Старе місто, а потім через Замковий міст до фортеці (назад я вже віз усіх машиною, бо втомилися).

Неподалік від готелю розташований відбудований (після руйнування в 1930-х) катедральний собор Св. Олександра Невського УПЦ МП. «Оригінал» був зведений до 1893 р. – 100-річчя приєднання Поділля до Російської імперії – у неовізантійському стилі, за проектом М. Баллога та І. Калашнікова (відбудований таким же). Висота будівлі близько 40 м.

Повз нього донизу, до Смотрича, веде вул. Князів Коріатовичів, на якій знаходяться спочатку «Сквер танкістів» з могилою Невідомого солдата,

а потім сквер «Гунські криниці». Біля водойми тут встановлений «камінь кохання» з Кани Галілейської.

Над самим каньйоном, по обидва боки вулиці, розташована паркова зона – справа міський парк (започаткований 1867 р.), зліва сквер Васильєва, який переходить у дендропарк.

Переходячи Новопланівський міст, зліва над урвищем Смотрича бачимо п’ятиярусну  Гончарську башту (одну з башт міста-фортеці, збудовану в XVI ст.).
Міст виводить на Троїцьку площу.

Відразу зліва – відбудований від підвалин храм Іоанна Предтечі.

Він з’явився, вірогідно, в 14 ст. як церква св. Параскеви П’ятниці, а наприкінці 16 ст. переосвячений в Іоанно-Предтеченський. За турецького панування в 1672-1699 рр. був мечеттю великого візира. В період 1799-1878 рр. храм був православним катедральним собором.  За час свого існування церква належала то православним, то греко-католикам. У 1932 р. була розібрана до фундаменту. З 1980 р. почалися археологічні дослідження і реставрація залишків церкви. А після 2007 р. храм був повністю відбудований (за даними досліджень і старими малюнками). Зараз він належить греко-католицькій церкві. У 2012 році служитель запропонував мені піднятися на хори (!!!) «бо звідти краще фотографувати» (!!!).

Взагалі, роками не перестає дивувати доброзичливе ставлення греко-католиків до звичайних відвідувачів-неприхожан (на відміну від ортодоксального московського православ’я).
Якщо з площі повернути направо і вниз (біля «зеленого» будинку), вул. Зарванською, потрапимо на маленьку площу Руський ринок, на якій розташована найбільша з оборонних башт міста-фортеці – башта Стефана Баторія (або Кушнірська, з 1585 р.) з «Вітряною» брамою.

Вона захищала в’їзд до міста з дна каньйону Смотрича (сучасним Старопоштовим узвозом).

А ми цього разу від Троїцької площі рухаємося далі вулицею Троїцькою вліво і вгору, до площі Польський ринок.
На початку вул. Татарської, на вході на територію катедрального костелу Свв. Апостолів Петра і Павла, розташована Тріумфальна брама на честь відвідин костелу 9 листопада 1781 р. польським королем Станіславом Августом Понятовським. Ймовірно, архітектором був тогочасний військовий комендант Ян де Вітте. Брама цегляна, обличкована білим каменем, нагорі на акротеріях – скульптури янголят, а в центрі на ліхтарі – скульптура Св. Яна Непомука.

Арковий прохід веде до головного католицького храму Подільського єпископства.

Катедральний костел Святих Апостолів Петра і Павла поєднав у собі архітектурні стилі від романського до неоготики. При вході на колоні – скульптура Христа Скорботного (1756 р., відновлена 1994 р.).

Перший костел збудований 1370 р. за сприяння литовських князів Коріатовичів. Вже через п’ять років він стає катедральним. Костел перебудований у 1428-1453 рр., з’явилися головний вівтар Розп’ятого Христа і бічні вівтарі. В 20-х роках 16 ст. добудовані дві бічні нави, в середині 16 ст. – дві каплиці. В 1627 р. поруч зведений будинок єпископа. 1621 р. костел відбудований після пожежі, у другій чверті  16 ст. до нього прибудована ще одна каплиця (розписана в 19 ст. Джованні Сампіні). Після загарбання Кам’янця турками в 1672 р. костел став султанською мечеттю. З заходу до нього прибудували мінарет висотою понад 36 м.

Після визволення, можливо, близько 1700 р. на ньому встановили дерев’яну скульптуру Діви Марії. 10 травня 1756 р. її замінили привезеною з Гданська скульптурою Богородиці висотою 4,5 м зі сплаву міді та срібла.

Костел капітально ремонтувався у третій чверті 18 ст., в 1853-1860 рр. (тоді встановлений австрійський орган). 5 червня 1866 р. указом Олександра ІІ Кам’янецьке єпископство було ліквідоване і відновлене 1918 р., а в 1920-му радянська влада його знову ліквідувала. У 1936-му храм закрили і розмістили тут музей. В 1938 р. сюди перевезли надгробок Лаури Пшездецької, яка трагічно загинула в 1874 р.

Автор скульптури з білого карарського мармуру – професор Петербурзької академії мистецтв В. Бродський (це одна з його найкращих робіт).
В 1941-1945 рр. костел знову був діючим, потім – знову зачиненим (відділ атеїзму історичного музею). 29 червня 1990 р. повернутий католицькій громаді Кам’янця і знову став катедральним.

У крипті костелу спочивають п’ять кам’янецьких єпископів, комендант фортеці Ян де Вітте, герой оборони Кам’янця 1672 року Єжи Володийовський (той самий, один з головних героїв романів Генрика Сенкевича і ряду фільмів).
На захід від головного входу в костел облаштований мальовничий куточок з квітниками, пам’ятниками Є. Володийовському і Папі Іванові Павлу ІІ, вцілілими старовинними надгробками.

 Звідси, через «хвіртку Св. Яцека», можна вийти на вул. Кузнечну.

У північно-східній частині подвір’я розташована мурована дзвіниця костелу (оборонного типу), збудована в 1646-1648 рр., надбудована Яном де Вітте у 18 ст. Її верхній, колись бойовий, ярус знаходиться на висоті 25 м, стіни завтовшки до 3,7 м.

Взагалі, з костелом пов’язані дуже багато історичних подій, в ньому знаходиться велика кількість пам’ятних деталей, так що це – не справа звичайного звіту.
Рухаємося далі головною (тепер уже Старобульварною) вулицею, і виходимо на площу Польський ринок. Забудова території теперішнього Польського ринку почалася ще в домонгольські часи ХІІІ ст. Тут домінує будинок ратуші (де знаходився польський магістрат багатонаціонального міста) з вежею.

Не виключено, що будова ратуші започаткована з XIV ст., за тодішніх власників міста князів Коріатовичів. Ратуша була об’єднана з вежею в 1616 р. За турецького панування споруду сильно пошкодили. Ремонт і перебудову в стилі бароко (під керівництвом коменданта фортеці Яна де Вітте) закінчили в 1754 р. Надбудували також іще один ярус вежі. На честь перебудови на фронтоні встановили пам’ятну дошку з червоного теребовлянського пісковику.

Магістрат і міська управа знаходилися в будівлі до 1870 р. Після значного пошкодження під час останньої війни і відбудови, в 1984 р. на вежі встановлений годинник. Тепер у ратуші – одна з виставкових залів музею-заповідника.
А на площі за минулий рік з’явилася бронзова скульптура «изможденного достопримечательностями туриста».

Біля південно-західного рогу ратуші знаходиться Міський (чи Вірменський) колодязь. Ймовірно, його будівництво почалося в 1638 р. на кошти вірменина Нарсеса, і могло закінчитися за турків. Глибина криниці 55 м, правда вода в ній була гірко-солоною. В 1760-ті роки за проектом Яна де Вітте над  колодязем звели мурований павільйон. Після реставрації 1950-х років він вже не використовувався. Зараз ця восьмигранна споруда в стилі бароко, накрита шатровим гонтовим дахом, є окрасою майдану.

Наступна велика площа, що відкривається зліва – Вірменський ринок (сюди ми заїхали цього разу вже на зворотньому шляху від фортеці).

 Навколо неї розташовувалися вірменські квартали міста. Поряд знаходився вірменський собор (після унії 1666 р. костел) Св. Миколая (збудований у кінці XV ст. у візантійському стилі, відбудований у кінці XVIII ст.), повністю зруйнований у 1930-х роках, залишилися тільки огорожа і фундаменти. Вхід на територію умовно прикрашає відновлена брама, всередині встановлений хрест-хачкар.

Від комплексу вціліла дзвіниця костелу, також оборонного типу. Вона збудована в кінці XV – на початку XVI ст. в стилі Ренесансу. Має п’ять ярусів і завершується пірамідальним наметом з чотирма башточками по кутах, з бійницями у верхньому ярусі.

На першому ярусі збереглися фрески кінця XVI – початку XVII ст. Зараз у дзвіниці (першому ярусі) знаходиться церква Св. Стефана УПЦ КП.
Поряд, на розі вул. Іоанно-Предтеченської та Вірменської, знаходиться колишній палац вірменського єпископа (там зараз цікавий історичний музей).

Оффлайн Вега

  • Пользователь
  • Авто: Aveo T250 (1.5)
Re: Велике західне кільце - 2013
« Ответ #14 : 10 Ноября 2013, 18:45:51 »
Вліво від Вірменського ринку (до Польського) відходить коротка і вузенька вулиця Домініканська, де розташований комплекс чоловічого монастира отців домініканів.

В 1370 р. вони звели тут перший костел Св. Миколая, який перебудували після пожежі 1420 р. З 1595 р. монастир отримує покровительство Потоцьких, і на протязі майже ста років ремонтується, розбудовується і розширюється костел (добудовані три каплиці). За часів турецького панування (1672-1699 рр.) монастир використовували як казарми, а костел перетворили на мечеть. В ньому тоді встановили різьблений білокам’яний проповідницький амвон (мембар, перенесений у 1930-х роках до  Петропавлівського костелу). Відбудова комплексу почалася лише в 1737 р. і тривала 17 років. Під керівництвом знову ж таки Яна де Вітте над монастирем надбудували другий поверх, костел розширили прибудовою ще двох каплиць. В зовнішньому оздобленні поєднані стилі ренесансу і бароко, в інтер’єрі переважав рококо. Західний фасад дзвіниці (в якій влаштовано головний вхід) прикрашений гербом Потоцьких «Пилява» і символом домініканів – псом із факелом у пащі,
URL=http://radikal.ru/f/i016.radikal.ru/1311/84/2a30abf2ca8c.jpg.html][/URL]
А вище – бюстом Св. Миколая, скульптурами Діви Марії Скорботної, Св. Домініка і Св. Яцека,

Домініканський монастир (за указом Миколи ІІ) був закритий у 1834 р. До 1864 р. тут знаходилася католицька семінарія, потім – різні установи. Після пошкоджень Другої світової тут провели першочергові консерваційні роботи. Зараз реставрацією пам’ятки займається орден паулінів (Св. Павла Першого пустельника). Парадна металева брама костелу зберігається всередині.

Костел однонавний, в ньому зберігся багатий ліпний декор,

а в північній каплиці – великі залишки фресок,

зокрема тематична – «Домініканці виводять Потоцького з турецької неволі»

(у 2013-му каплиця була вже закрита на реставрацію). Коли я відвідував костел минулого року, він був абсолютно порожнім, і скрізь можна було вільно ходити. Цього разу ми потрапили на обряд хрещення.
Від вірменського ринку Старобульварною повертаємо вправо і досить круто вниз, виходячи на вул. Замкову. Зліва на повороті тут розташований колишній костел Св. Трійці монастира оо. тринітаріїв, започаткованого в 1717 р. Орден займався викупом бранців-християн з турецької неволі. Сам мурований костел збудований 1750-1765 рр., реконструйований 1780 р. Яном де Вітте у стилі бароко (стіни тоді були червоного кольору).

Вхідна брама прикрашена скульптурами Діви Марії, Яна з Мати і Фелікса Валуа (засновників ордену). Над фронтоном – скульптури Ісуса Христа і невільників. В 1842 р. монастир закрили, а костел діяв як парафіяльний якийсь час після 1917 року. Реставрований 1977-1982 рр. З 1992 р. у костелі знаходиться церква Св. Йосафата УГКЦ.


Оффлайн Вега

  • Пользователь
  • Авто: Aveo T250 (1.5)
Re: Велике західне кільце - 2013
« Ответ #15 : 13 Ноября 2013, 19:20:55 »
Нарешті, відкривається «класичний вид» на Стару фортецю Кам’янця.

За всю історію свого існування фортеця була захоплена ворожими військами лише двічі, але жодного разу не була взята штурмом (вперше – литовським князем Вітовтом у 1393 р., внаслідок незгоди серед її оборонців, а вдруге – турецькими військами у 1672 р., коли сили ворога значно переважали).
У «фортечні часи» прямого виїзду на Замковий міст не існувало, його перекривав суцільний мур, а міські ворота знаходилися лівіше (якщо дивитися з боку фортеці).

Замковий міст часом називають Турецьким, хоча збудований він дуже задовго до турків (за версією видатного дослідника Кам’янця Євгенії Пламеницької – взагалі за римських часів). Він багато разів перебудовувався (турками теж), і являє собою «майже монолітну» конструкцію з водозливом.
Зліва від мосту, на дні каньйону, розташована гідроелектростанція, збудована в період 1930-1935 рр. Її підводна гребля простежується у вигляді водоспаду справа від мосту.

На думку Є. Пламеницької, укріплення на цьому мисі виникли в перші століття нашої ери, пізніше частково увійшовши до нових фортифікацій. На її думку, Кам’янець може бути ототожненим з дакійським містом Клепідава, яке після переможних для римлян Траянових воєн 101-107 рр. стало римським форпостом. Зокрема, до дако-римських часів вона відносить ці залишки башти.

За цією версією, занепалі на протязі III-IV століть ймовірні дако-римські укріплення були відроджені в період Київської Русі ХІ-ХІІ ст. Однак ця версія потребує ґрунтовного вивчення і поки що офіційно археологічно не підтвердилась, тому що під культурним шаром часу Київської Русі одразу знаходяться матеріальні залишки Трипільської культури. Після 1240 р. наступних понад 100 років вся територія Пониззя (так тоді звалось Поділля) перебувала під владою орди. Очевидно, в той час фортеця була відновлена монголо-татарами.
У 1362 р. литовський князь Ольгерд  у битві під Синіми Водами переміг монголо-татарське військо, приєднавши таким чином ці землі, а з ними і Кам’янець, до Великого князівства литовського.  Правити Поділлям стали його небожі князі Коріатовичі – брати  Юрій, Олександр, Борис, Костянтин та Федір. Замок став їх резиденцією і згадується 1374 р. В той час фортеця розбудовується на пожертви купців, дрібних шляхтичів та кошти Папи Римського, який надсилав для міста «милостиню Св. Петра».
В результаті литовсько-польського конфлікту 1393-1394 рр., у 1395 р. польський король Ягайло змушує Великого князя литовського Вітовта поступитись містом на свою користь, і згодом віддає його краківському воєводі Спитку з Мельштина. За Спитка розпочалось будівництво чотирьох башт: Тенчинської, Ковпак, Лянцкоронської і Рожанки. Але у 1399 р. Спитко гине у битві з татарами і король викуповує місто у його вдови Єлизавети. У 1400 р. Ягайло дарує місто своєму молодшому брату Свидригайлові, однак через претендування останнього на володіння Литвою та укладення союзу із Тевтонським орденом у 1404 р. повертає місто у свою власність. У 1411 р. король вимушений був повернути Кам’янець Вітовту. Той покращує обороноздатність замку, розпочавши будівництво кутової башти, яка пізніше стала зватись Папською, та Чорної башти (яка у 1672 р. була зруйнована під час облоги міста турками).
У 1430 р. помирає Великий князь литовський Вітовт, а вже у 1434 р. внаслідок чвар між його спадкоємцями Кам’янець остаточно переходить до Польського королівства і стає його найбільш східною прикордонною фортецею. Подільські воєводи призначалися лише королем. У 1463 р. Кам’янець став королівським містом, у ньому розгорнулися фортифікаційні роботи, і в останній чверті XV – першій половині XVI ст. замок зазнав реконструкції (було укріплено старі башти і побудовано десять нових), а місто отримало унікальний оборонний комплекс, до складу якого входили й гідротехнічні споруди. Продовжилася також розпочата всіма попередниками розбудова самої фортеці. В цей час велика кількість коштів на це була виділена католицькою церквою (зокрема, Папою Юлієм ІІ, архієпископом гнєзненським Яном Лаським, єпископом кам’янецьким Якубом Бучацьким). Найпомітнішими в історичних джерелах залишилися будівельні роботи середини XVI ст. під керівництвом королівського архітектора Іова Претфуса (Претвича). Тоді було збудовано башти Нову західну та Нову східну (із криницею глибиною 36 м) та Польну браму із мостом.
Але вже через 30 років фортеця сильно занепала і не відповідала тогочасному стану військової справи. Тому в 1617 р. король Зиґмунд ІІІ Ваза доручив Теофілу (Теодору) Шомбергу збудувати в Кам’янці нове укріплення бастіонного типу. За чотири роки впритул на захід від Старого звели кам’яно-земляний горнверк –  так звану Нову фортецю, з валами висотою 16 м. На жаль, насправді вона ослабила обороноздатність, так як була розташована вище Старої фортеці, що стало ключовим моментом у наступній війні з Туреччиною. 15 серпня 1672 р. почалася облога Кам’янця величезною турецькою армією султана Мехмеда IV (150-170 тис. чол. проти 1700 чол. оборонців фортеці). Основний удар був спрямований на Новий замок, який впав через 10 днів. А 27 серпня вибухнув пороховий льох у Чорній башті Старої фортеці, призвівши до численних втрат (тоді й загинув національний герой Польщі, полковник Єжи Володийовський) та значних руйнувань. 2 вересня 1672 р. Кам’янець капітулював. Ці землі повернулися до Польщі лише після Карловецької угоди 1699 р. З цього часу фортецею керували військові коменданти. На протязі XVIII ст. проводилися фортифікаційні роботи на окремих спорудах комплексу, зокрема, збудували Південний і Північний бастіони.  Найбільш вагомий внесок в архітектуру міста зробив двадцятий комендант – генерал Ян де Вітте.
У 1793 р. Поділля увійшло до складу Російської імперії. Після захоплення Бессарабії  російсько-турецький кордон відсунувся далеко від Кам’янця, тому потреба Російської імперії у фортеці відпала, і в 1812 р. застаріла фортеця виведена з військового відомства. З 1819 по 1859 рр. в ній була губернська в’язниця (де у Папській башті був неодноразово ув’язнений Устим Кармелюк), потім арештантське відділення. Всі ці роки споруди поступово руйнувалися. В час Першої світової війни у замку знаходився штаб Південно-Західного фронту Російської імперії.
В 1928 р. на базі оборонних споруд фортеці і міста створили перший історико-архітектурний заповідник, який включав у себе Старий замок, Польську і Руську брами та башту Стефана Баторія. А у 1977 р. усе Старе місто отримало статус державного історико-культурного заповідника. З цього часу тут зі змінним успіхом періодично проводяться дослідницькі і реконструкційні роботи (В останній час, на жаль – дуже непрофесійні. Через це, зокрема,  відбувся обвал Нової Західної башти).
У наш час комплекс Старої фортеці  складається з видовженого зі сходу на захід головного двору неправильно-чотирикутної форми,

 оточеного мурами з 11-ма баштами, північного  і південного бастіонів, окремої Водяної (Смотрицької) башти  та мостових укріплень. З заходу прилягають бастіони Нового замку.
Схема основних укріплень Кам’янецької фортеці

На цьому знімку

зліва направо розташовані: на задньому плані – Папська (Кармелюкова) башта XV-XVI ст. (1); башта Ковпак XIV-XVI ст. (2); Тенчинська башта XIV-XV ст. (3); Ласька (Ляська, Біла) башта XIV-XVI ст. (4); Денна (Донна) башта II(?)-ХІІ-XVI ст. (5); на передньому плані – Нова Східна башта XVI ст. (11) (над нею – реконструйована, поки безіменна); Лянцкоронська башта XIV-XV ст. (10); Комендантська башта XV ст. (9); башта Рожанка XIV-XVII ст. (№8).
Зліва від в’їзних воріт знаходиться Папська башта (1), зведена у XV-XVI ст., названа так, тому що Папа Римський Юлій ІІ звільнив кам’янецьку шляхту від обов’язкового паломництва до Риму, а всі зекономлені шляхтою кошти віддав на користь замку, розуміючи його значення в обороні християнського світу на кордоні із Османською імперією. У 1818-1823 рр. у цій башті був ув’язнений Устим Кармелюк, тому часто її ще називають Кармелюковою. На першому її поверсі реконструйована камера Кармелюка.

Слідом за Папською іде башта Ковпак (2), яка будувалась у XIV-XVI ст. Під час польсько-турецької війни у 1672 р. башта була дуже зруйнована і на сьогодні заввишки лише 22 м.

Поряд знаходиться Тенчинська башта (3), яка (разом із Рожанкою та Лянцкоронською) належить до башт краківського типу. Названа споруда в честь краківського каштеляна Яна Тенчинського, який доклав значних зусиль до укріплення замку.

За Тенчинською знаходиться Ласька (Ляська, або Біла) башта (4), зведена у XV ст. Названа споруда в честь Яна Ласького, гнєзненського архієпископа, який надавав матеріальну допомогу на реконструкцію споруди.

Далі розташована Денна башта (5) – найстаріша башта замку, яка зараз у напівзруйнованому стані. Початки будівлі відносять до XII ст. (Є. Пламеницька – взагалі до ІІ ст.). Раніше на її вершині встановлювалась дерев’яна надбудова для спостереження. Всередині башти колись знаходилась католицька  каплиця Св. Архангела Михаїла.

Поряд із Денною є Нова Західна башта (6), збудована у 1542 р. За фактом, це не башта, а бастея. Раніше вона мала п’ятикутну форму, однак у 1672 р. була зруйнована турками і ними ж відбудована, але вже округлої форми. Через недолугу реставрацію (порушення водовідведення) її південна частина 2012 року обвалилася, і тепер бастею збираються накривати «баштовим» дахом, якого насправді не було.

Відразу північніше – Мала Західна башта (7), започаткована в XIV ст. і перебудована в XVІІ ст.

Наступна башта Рожанка отримала свою назву від того, що знаходиться на розі. Розпочалось її будівництво у кінці XIV ст. Спитком з Мельштина, а завершене було у 1505 р. Креславом із Курозвенок, єпископом із м. Вроцлавек. У північному мурі, починаючи від Рожанки, є внутрішня галерея.

Найменша із башт – Комендантська (9), знаходиться на північному мурі між баштами Рожанкою та Лянцкоронською, над внутрішньою галереєю. Вона виконувала колись роль оглядового майданчика для начальника гарнізону та служила для додаткового захисту дороги до міста (тут стояла «власна гармата коменданта».

Лянцкоронська башта (10) названа в честь начальника кам’янецьких фортифікацій Станіслава Лянцкоронського, зведена на початку XVI ст. Особливістю архітектури будівлі є її верхній ярус із червоної цегли, увінчаний гостроверхим конусоподібним дахом, який значно поступається у діаметрі башті (видно всередині башти, під сучасною покрівлею).

Нова Східна башта (11) має п’ятикутну форму та вкрита пірамідальним дахом, збудована була у середині XVI ст. Іовом Претфусом. Всередині неї є вирубана у скелі криниця глибиною понад 35 м та шириною 5 м.

Углиб двору від Нової східної башти колись знаходилась Чорна башта (12), однак вона була підірвана увечері 27 серпня 1672 р. під час облоги Кам’янця офіцером гарнізону шотландцем Гетлінгом.
Водяна башта (13) знаходиться за межами фортеці  на березі Смотрича і з’єднувалась із баштою Рожанка  за допомогою підземного ходу. Вона була зведена у XVI ст. Підступи до неї знаходились під прикриттям гарматних батарей.

Замок з двох сторін захищений північним бастіоном (15) (під його муром автостоянка, де наша авешка)

та південним бастіоном (16).

Загальні плани внутрішньої (тильної) частини Нової фортеці (17), зняті з мурів Старої

З висоти земляних валів Стара фортеця дійсно як на долоні – «стріляй не хочу».

Взагалі, історія Кам’янця і його фортеці – дуже обширна тема. Кого цікавить, можу порадити придбати хоча б цю книгу

Хоча путівник виданий 2007 року і трохи застарів (наприклад, тоді не було Троїцької церкви), у ньому добре описані ВСІ історичні пам’ятки (в т. ч. окремі будинки) та цікаві об’єкти міста і фортеці.

На цьому наше перебування у Кам'янці закінчилося. Переночувавши, наступного дня, 18 серпня, продовжили поїздку через Хмельницький на Умань.
« Последнее редактирование: 13 Ноября 2013, 19:32:57 от Вега »

Оффлайн Вега

  • Пользователь
  • Авто: Aveo T250 (1.5)
Re: Велике західне кільце - 2013
« Ответ #16 : 17 Ноября 2013, 16:53:43 »
Дорогою з Кам’янця до Умані 18.08.2013 р. не міг втратити нагоди заїхатив м. Меджибожі до дуже цікавого Меджибізького замку, де вдалося побувати пару годин.
Дорога до замку з траси: http://youtu.be/Uq8xML44wwY
(Відразу скажу, що ще можна об’їхати замок асфальтованою дорогою вправо, з його північного боку є місце для стоянки).
Межибіж (тепер Меджибіж) згадується вперше у 1146 p., коли київський князь Ізяслав Мстиславич дає князеві Святославу Всеволодичу «Бужский и Межибоже, пять город». Межибіж входить спочатку до складу Волинського князівства, а в ХІІІ ст. – Болохівської землі (мабуть, вже тоді маючи дерев’яно-земляні укріплення). В XIV ст. він належить до Луцької землі. Замок був частково знищений за часів боротьби князя галицького з татарами (1241 р.). Після цього край попав під безпосередню владу татар і залишався під нею майже 100 років. Коли Великий князь литовський Ольгерд 1362 р. прогнав з Поділля татар, місто стало належати його небожам, братам Коріатовичам. 1444 р. поляки приєднали Межибіж до Польщі.
В XV ст. починаються постійні напади Кримської орди на землі України. Кучманський і Чорний шляхи, якими йшли татари, сходилися недалеко від Меджибожа. Саме важливе стратегічне положення міста обумовило значну роль оборонних укріплень міста і Меджибізького замку. Замок часто руйнувався та відбудовувався. На зламі ХV-ХVІ ст. знову укріплюють його північну сторону, яка виходила на дорогу (тоді з’явилися дві потужні вежі).
В 1540 р. Межибіж стає власністю магнатів Сєнявських, у володінні яких перебував понад 200 років. Сєнявські капітально перебудували замок, зробивши в ньому свою резиденцію з палацом. За Хмельниччини замок неодноразово переходив з рук у руки.
У середині XVII ст., заради зміцнення, всі нижні яруси старої фортеці (в тому числі башт, корпусів палацу) засипали землею. На новому рівні подвір’я знову збудували казарми, стайні та корпус для коменданта фортеці. Наприкінці XVII ст. ззовні зводять кам’яні контрфорси, що сягають третього поверху палацу. Для захисту фортечних мурів і палацу від гарматних ядер ззовні під ними створюють талуси – земляні насипи заввишки 4-5 м. Але 1672 року Меджибіж (як і майже все Поділля) потрапляє на 27 років під владу Туреччини. Турки теж укріплювали фортецю, але виявити результати цих робіт поки що не вдалося.
З 1730 р. маєтком володіють вже Чарторийські, які знову значно перебудували всі споруди замку. В 1793 р. Поділля та Меджибізький замок відійшли до Російської імперії. В 1831 р. майно Чарторийських конфіскували за їх участь у польському повстанні.
1848 року замок передано військовому відомству. Всі споруди були перебудовані в романтичному стилі, а архітектурне оздоблення їх отримало псевдоготичні форми. Північно-східну круглу вежу надбудували і пристосували для офіцерського зібрання. Саме тоді були зроблені декоративні зубчасті парапети на корпусах, баштах і мурах, розтесані старі двері, вікна і бійниці, яким була надана готична форма, а декоративні деталі у вигляді ренесансного аркатурного поясу, найбільш характерні для української архітектури XVI – XVII ст., замуровані і заштукатурені. Стіни всіх будівель і фортечні мури покрили вапняною штукатуркою з додаванням цегляного порошку. Увесь комплекс позбувся вигляду оборонного й перетворився на рожево-білий романтичний палац, що відбивався у водах Бугу. Саме тоді замок стали називати «Білий лебідь».
За радянських часів у замку розмістили маслозавод, і це завдало пам'ятці великої шкоди. Потім (після війни) місцева влада дозволила брати в замку будівельний матеріал, і комплекс обертався на руїну. З  1967 року почалися роботи з вивчення, консервації та реставрації споруд замку. Досліджено й частково реставровано церкву, п'ятикутну башту, східний, каретний, адміністративний корпуси. Роботи у фортеці тривають.

 
Замок знаходиться на трикутному мисі, що лежить між річками Бугом і Божком. Вперше в документах він згадується в 1516 р., хоча існував він уже, мабуть, і в XIII – XV ст. Меджибізький замок – один з найтиповіших для свого часу і воднораз своєрідних замків України. Форма його в плані обумовлена мисом, на якому він стоїть. Нерегулярне планування замку – результат наслідування традицій древньоруського оборонного будівництва і містобудівних прийомів.

Велике замкове подвір’я у формі трикутника оточують високі мури з баштами на рогах. Гострою вершиною трикутника замок звернений на схід. Із заходу до нього примикали міські укріплення. З боку міста замок захищався ровом, через який був перекинутий міст, згодом перебудований на кам’яний. Довжина фортеці – 130 м, ширина західної сторони – 85 м.
З чотирьох башт уціліли три. Східна башта є візитівкою Меджибізького замку й оригінальним пам’ятником оборонної архітектури України. Вона має надзвичайно своєрідну конфігурацію: ромбоподібна в плані, а з боків до неї прилягають ще по дві півкруглі вежі, ніби врізані одна в одну. Башта перекрита системою склепінь; ззовні, на рівні перекриттів, таке членування підкреслене кам’яним півовалом. Завершення башти не збереглося.

До цієї башти примикають з півдня і півночі два житлових корпуси.

У той час, як башта позбавлена будь-яких оздоблень, на корпусах збереглися не тільки різьблені білокам’яні одвірки, але й завершення у вигляді високого аттику, оздобленого глухою аркатурою. Добре тесані наличники і одвірки виконані в формах раннього Відродження і, очевидно, відносяться до першої половини XVI ст.

На північ від східної башти тягнеться понад оборонним муром великий корпус (XVI ст.), де жила замкова челядь і знаходилися різні господарські приміщення (склад зброї тощо).

У кінці корпусу мур різко повертає в західному напрямі. Тут розташована триповерхова восьмигранна башта (так звана Офіцерська), зі стінами чотириметрової товщини.

Між нею і п’ятигранною, що захищала браму, знаходиться корпус (первинно XVI ст.) колись із житловими і господарськими приміщеннями (зараз тут музей).

П’ятигранна башта (так звана Лицарська), мабуть, найстаріша в Меджибізькому замку, побудована, очевидно, ще в другій половині XV ст.

Від п’ятигранної башти над ровом, що розділяв місто і замок, тягнеться четвертий корпус, який мав таке ж призначення, як і три попередні. Корпус біля південного муру збудований пізніше.

Башта, яка стояла тут на південно-західному розі, не збереглася.

Посеред замкового двору стоїть каплиця (збудована 1564 р. як католицький храм).

До її головного приміщення її зі сходу прилягає гранчаста апсида, перекрита зімкнутим склепінням. Головне приміщення перекрите напівциркульним склепінням. На західному і східному фасадах каплиці є фігурні фронтони, зроблені пізніше. У ній тепер знаходиться церква Св. Миколая Чудотворця УПЦ КП.


Деякі «входи» до замкових корпусів закриті дерев’яними гратами з попередженнями про реставрацію.

Ознаки її виявив тільки у корпусі вздовж північного муру замку.


Ще при під’їзді до замку за деревами помітив руїни костелу.

Це костел Св. Трійці, збудований коштом яворівського старости Адама Ієроніма Сєнявського (1600 – 1632 рр.). В костелі була ікона роботи Марчелло Бачареллі, яка зображувала патронів храму — родини Сенявських і Чарторийських. 1962 р. костел був частково розібраний на каміння. Не міг утриматися від відвідання цих руїн (вже після самого замку). У бік костелу вгору веде стара бруківка.

Тут був головний вхід.

Руїни займають таку площу, що здається, тут могло б уміститися все населення Меджибожа.

Вхід до центральної нави зсередини.

Нава та вівтарна частина (пресбітеріум) більш зблизька.



Оффлайн Вега

  • Пользователь
  • Авто: Aveo T250 (1.5)
Re: Велике західне кільце - 2013
« Ответ #17 : 20 Ноября 2013, 17:06:12 »
Проїздом 18.08.2013 р. ми змогли затриматись у Летичеві всього хвилин на 45. Летичівський замок і монастир (санктуарій) розташовані прямо в центрі міста, справа від дороги.
Вперше в документах місто Летичів згадується у зв’язку із розоренням монголо-татарами у ХІІІ ст. В польських джерелах повідомляється, що в 1362 р. литовці будують у Летичеві замок. Як він виглядав, невідомо. У 1366 р. польським королем Казимиром ІІІ місто було вперше приєднане до Польщі, а після польсько-литовських воєн початку ХV ст. воно остаточно перейшло у володіння Речі Посполитої.
Близько 1430 р. в Летичеві було збудовано дерев’яний храм і встановлено католицьку парафію. Цей храм та все містечко під час наїзду татар, які з 1482 р. стали регулярними, було цілком зруйноване. Щоб якось укріпити Подільські землі, Річ Посполита будує оборонні замки. Спочатку Летичівський замок був дерев’яно-земляним. З середини XVI ст. на території замку згадується дерев’яний костел. У 1579 р. кам’янецький староста Ян Потоцький, за урядовим наказом, власним коштом перебудовує замок на кам’яний. Можливо, перебудова була закінчена аж у 1598 р.
У 1606 р., на запрошення кам’янецького єпископа Павла Волуцького, до Летичева прибувають два отці домінікани. Вони привозять з собою подаровану ордену в 1592 р. Папою Климентом VIII копію ікони Богородиці. Історія її така: В IV ст. у Римі була збудована базиліка Santa Maria Maggiore (Святої Марії Більшої, яку також називали Сніжною Богородицею). В ній і зараз знаходиться ікона Богородиці «Salus populi Romani». Ікона ж Летичівської Богородиці вважається однією з найкращих копій саме цієї ікони. Автор її залишається невідомим. Копія написана олійними фарбами на полотні, яке натягнуте на дошку розмірами 128,5х92 см. Дата виконання її теж остаточно не визначена, але все вказує на початок XVI ст.
Спочатку староста Ян Потоцький, який був кальвіністом, взагалі не допустив монахів у місто. Однак на прохання своєї дружини Єлизавети, католички, все ж таки дозволив місіонерам оселитися в селі Залетичівці. А потім, «за переказами», почали ширитися чутки про різні чуда, пов’язані з привезеним образом, свідками та учасниками яких, нібито, стали сам староста, а також Станіслав Ревера-Потоцький (згодом коронний гетьман).
Так чи інакше, але Ян Потоцький прийняв католицьку віру, а фортецю пожертвував для Цариці небесної. В замку влаштували каплицю, до якої перенесли ікону. Цього ж 1606 р. Ян Потоцький почав будівництво мурованого костелу, яке закінчилося в 1638 р., й ікону Богоматері було перенесено до нового храму. З часом біля костелу (на території фортеці) почалася розбудова монастира оо. домініканів.
Після початку Хмельниччини в 1648 р. домінікани разом із чудотворною іконою були вимушені втікати до Львова, де ікона перебувала протягом 76-ти років у храмі Тіла Господнього. У лютому 1649 р. Летичів знову відійшов до Польського королівства.
З 1672 р. турки окупували Поділля. Лише після Карловецького трактату 26 січня 1699 р. між Австрією, Росією, Польщею і Венецією з одного боку і Туреччиною з іншого стихли багаторічні війни. Це дозволило домініканам повернутися до Летичева. З 1712 р. розпочалася відбудова святині та монастира. В 1720 р. було збудовано дзвіницю костелу. А 2 липня 1722 р. домінікани знову повернули ікону Діви Марії зі Львова до Летичева.
У 1777 р. була призначена папська комісія для перевірки чудес, які відбувалися за посередництвом Летичівської Богородиці. Нею в 1778 р. було офіційно затверджено, що ікона є чудотворною. Папа Пій VI видав декрет, а згодом надіслав золоті корони для оздоблення Чудотворного Лику. Коронація відбулася 4 жовтня 1778 р. Акт коронації сприяв тому, що Летичівський храм став святинею для Поділля, Волині, Литви та Польщі.
Внаслідок другого поділу Речі Посполитої 1793 р. Летичів увійшов до Російської імперії.
У 1824 р. золоті корони з образу було викрадено (аж у 1880 р. Папа Римський Леон XIII поблагословив нові корони, прикрашені перлами і п’ятьма діамантами).
В 1832 р., за наказом царя Миколи I, монастир домініканів скасовано, храм став парафіяльним.
У 1830-і Летичів – один із центрів повстання, очолюваного Устимом Кармелюком (він і похований у Летичеві). Поряд із замком у 1974 р. був встановлений 5-метровий бронзовий Кармелюк.


У 1914 р. ікону Летичівської Богородиці перевозять на зберігання до П’ятничан (зараз у межах Вінниці), до маєтку графа Здіслава Грохольського, згодом – до храму Братів Капуцинів у Вінниці. Повертається вона лише з приходом австрійських військ.
У 1919 р. місто зайняли більшовики, монастир був перетворений на комісаріат. Це сталося несподівано, тому ікону не встигли винести, а лише прикрили завісою (чого більшовики не запідозрили). З приходом польських військ ікону було відкрито. Але вже 14 червня 1920 р. штабом 18-ї польської дивізії, на прохання ксьондза Францішка Шимкуса, ікона була вивезена до Проскурова, а потім – до Варшави.
В 1933 р. костел був закритий радянською владою, у ньому влаштована стайня. В 1934 р. луцький єпископ Адольф Шельонжек розпочинає клопотання, щоб повернути ікону з Варшави, і в 1935 р. її було урочисто перенесено до Луцького катедрального собору. 10 вересня 1938 р. єпископ Шельонжек проголошує віддання волинської землі під опіку Летичівської Богородиці і називає її титулом «Пані Поділля та Волині».
17 липня 1941 р. Летичів окупований німецькими військами. На території Летичівського замку і монастира знаходився німецький концентраційний табір. 23 березня 1944 р. місто визволене військами 2-го Українського фронту.
На початку 1945 р. єпископа Шельонжека було заарештовано і вивезено до Києва, а всі інші священики отримали наказ залишити Луцьк. 6 серпня 1945 р. у вантажному вагоні, замотана в ковдру і захована до шафи, серед меблів та багажу, Пані Поділля та Волині вирушила до Любліна, де і знаходиться дотепер.
У післявоєнні роки у храмі були розташовані склади будівельних матеріалів, зерна, палива та міндобрив, а в приміщеннях монастира кравецька фабрика, цех із виготовлення надгробних пам’ятників, телемайстерня, профтехучилище і кафе. З цих причин будівля сильно постраждала. Владою пропонувалося знести й залишки башти, але, на щастя, ідея не була реалізована.
У 1985 р. у храмі та приміщеннях монастира спалахнула пожежа, що не втихала три доби. Тоді ж почалися спроби повернення храму вірянам. Делегація летичівської парафії мусила п’ять разів їздити до Москви, тричі до Києва і безліч разів – до Хмельницького. Місцева влада відмовилась віддати ключі від приміщення навіть після належного оформлення всіх потрібних документів. Тоді одного дня велика група віруючих сама відчинила двері свого храму.
27 червня 1989 р. відбулися урочистості повернення храму за участю віруючих Хмельницької і Вінницької областей. У 1991 р. було відновлено Кам’янець-Подільську католицьку єпархію (дієцезію). У летичівській парафії розпочали відбудову святині Летичівської Богородиці. У квітні 1992 р. було також повернуто будинок монастира.
У 1997 р. єпископ Ян Ольшанський наново освятив храм. Початий процес відбудови санктуарію Летичівської Богородиці. В Летичівському санктуарії зараз знаходиться копія чудотворного образу. Коштовні корони для нього посвятив Папа Римський Франциск 29 травня 2013 р. Летичівський санктуарій потроху відновлює свою популярність як важливий паломницький центр. І за наших відвідин у ньому перебувала велика група поляків.
За минулі роки вціліла башта Летичівського замку обзавелася дахом. Так вона тепер виглядає з західного і східного боків

Меморіальна дошка на стіні башти.

Частина північно-східного муру фортеці (монастира) з зовнішнього боку


Комплекс санктуарію Летичівської Богородиці розташований відразу поряд із залишками замку, на південний захід,



і оточений власним муром, біля башточки якого зібрані частини старих надгробків.

У внутрішньому дворі комплексу гарний маленький сад, де встановлена скульптура Папи Івана Павла ІІ. Тут прочани з Польщі якраз влаштували імпровізований концерт.

На жаль, хороших фото (і достатньої кількості) у костелі зробити не вдалося, бо в Меджибожі сіли акумулятори і не працював спалах. Але на Богородиці і Дитятку Ісусові на іконі дійсно дуже гарні ажурні золоті корони.
.

Після Летичева, вже ніде не зупиняючись, через Вінницю вирушили прямо на Умань – останню «точку зупинки» у подорожі. Так як об’єктом для відвідання тут був лише дендропарк «Софіївка», для однієї ночівлі я замовляв двокімнатний 4-місний номер у готелі «Софіївський», що розташований в адміністративно-господарському корпусі (західний вхід з боку вул. Київської), прямо в межах самого дендропарку (це виявилося плюсом, бо за вхід до парку ми потім не платили).

Оффлайн Вега

  • Пользователь
  • Авто: Aveo T250 (1.5)
Re: Велике західне кільце - 2013
« Ответ #18 : 24 Ноября 2013, 11:45:50 »
«Софіївка» - ще один з «іменних парків», присвячений Софії Потоцькій. Софія Маврокордато народилася в 1760/62 р. в м. Бурса (Туреччина). Мати-повія продала її в 1777 р. польському послу Каролю Боскампу-Лясопольському. З тим вона потрапила до Кам’янця, де в неї закохався 39-річний син коменданта фортеці Юзеф де Вітте (вінчання відбулося в 1779 р.). Граф Станіслав Щенсний (Фелікс) Потоцький (нар. 1751 р.; з 1777 р. одружений на Юзефіні Амалії Мнішек, з якою мав 11 дітей) уперше зустрівся з Софією де Вітте у Яссах (інші дані – у Херсоні) в жовтні 1791 р. і відразу в неї закохався, та так, що буквально відкупив її у Юзефа де Вітте за 2 млн. злотих. З 1793 р. вони разом подорожують Європою. Розлучення граф так і не отримав і, не бажаючи бачити дружину, поїхав потім до Умані. Тут він отримав листа від Софії, в якому вона подала ідею створення парку в романтичному стилі з елементами греко-римської міфології. Роботи почалися восени 1796 р. під керівництвом колишнього капітана коронної артилерії, військового інженера Людвіка Метцеля (1764-1848 рр.). Вдвох із графом вони вирішили створювати парк «імені Софії» в долині річки Кам’янки, порізаній балками і каньйонами, з виходами на поверхню граніту. Було вирішено втілити в композиціях парку образи «Одіссеї» Гомера. Метцель був автором топографічного і архітектурного проекту, на допомогу був «виписаний кращий із чужих земель садівник» німець Оліва. Щодня на спорудженні парку працювали близько 800 селян Умані і навколишніх сіл (які отримували за це платню).  Будівництво парку коштувало графу астрономічної суми в 15 млн. злотих (або 2 млн. крб. сріблом)! Парк був офіційно подарований Софії до дня народження у травні 1802 р. Задум Станіслава Потоцького був ще більш грандіозним, він включав будівництво розкішного палацу і створення найбільшого в Європі парку. Втіленню цього завадила передчасна смерть магната «від удару» 14 березня 1805 р.
Софія володіла маєтками до своєї смерті в 1822 р., але вже фізично і фінансово не могла продовжити реалізацію плану розширення парку. Л. Метцель у 1813 р. полишив «Софіївку» незакінченою і виїхав до Варшави. В 1820 р. парк відвідав російський імператор Олександр І. Як не дивно, графиня Софія не раз намагалася продати «Софіївку» в державну скарбницю.
Далі парк успадкував її старший син Олександр Потоцький. За підтримку польського повстання 1830 р. його маєтки в Росії були конфісковані і передані Київській казенній палаті, а потім – військовому міністерству. Це був час «миколаївських» військових поселень, який став періодом нового розквіту парку. Сучасна «Софіївка» не дуже схожа на парк часів Софії Потоцької. У 1836-1859 рр. парк, який називали тоді «Царициним садом», значно змінили академік архітектури А. Штакеншнейдер і тодішні головні садівники (були створені нові споруди і паркові ансамблі). В Умань переводиться Головне училище садівництва, парк став його навчальною базою. Активний розвиток тривав до кінця ХІХ ст.
Парк якось оминула тотальна руйнація революційно-громадянського періоду. Постановою РНК УРСР від 18.05.1929 р. «Софіївка» була проголошена державним заповідником. В 1945 р. парк отримує назву «Уманський державний заповідник «Софіївка». В 1949 р. створюється декоративний розсадник на площі в 20 га. Активно проводилися роботи по ремонту і реставрації малих архітектурних форм, дорожньо-алейної системи, скульптур парку. В 1972 р. до «Софіївки» приєднують територію площею 5,1 га, яка раніше належала військовій частині. З 1991 р. парк отримує статус науково-дослідного закладу НАН України. 28.02.2004 р. Указом Президента України дендрологічний парк набув статусу національного закладу і став називатися «Національний дендрологічний парк «Софіївка». В 2007 р. «Софіївку» було обрано одним із семи чудес України. Площа парку на даний час 179,2 га.

З готелю

зранку 19 серпня вирушили на «самоекскурсію» до парку. В західній частині «Софіївки», де основна маса відвідувачів ніколи не буває, розташована нова пейзажна зона площею понад 45 га, створена до 200-річчя парку (1996 р). Через цю частину проходить Грекова балка з каскадом ставів. «Магістральна доріжка» пролягає між Соколиним ставом і Лісовим озером.

Зліва на сонячному схилі – сучасна скульптура.

Спустившись у долину річки Кам’янки, виходимо відразу до Павільйону Флори. За часів Потоцьких тут проходила південна межа парку. Сам павільйон збудований у 1842 р. за проектом військового інженера К. Раппонета на честь давньоримської богині весни, молодості і квітів.

До павільйону з півдня веде Головна алея парку (була прорізана в середині ХІХ ст.), яка починається від Головних воріт (збудовані у 1850-1852 рр.) з баштами, що символізують храм богині домашнього вогнища Гестії.  (Так як у «Софіївці» ми уже втретє, то до воріт не ходили. Лише потім, вже перед поверненням з парку, я відзняв деякі об’єкти, розташовані неподалік. Тож якщо перейти Кам’янку відразу вправо від Головних воріт, стежкою можна потрапити до Женевського озера.

Трохи далі, теж справа від Головної алеї, на узгір’ї, в часи військових поселень була збудована альтанка для караульного солдата у вигляді грибка. Назву «Грибок» отримала не тільки вона, а й увесь цей схил.

Створені до середини ХІХ ст. композиції цієї частини парку, в часи моди на сентименталізм, отримали назви за мотивами народних балад Шотландії –  Грот Могила Морара,

Грот  Фінгала, Скеля Даури).
Далі углиб парку, справа від Головної алеї, на лівому березі Кам’янки стоїть Тарпейська скеля з дерев’яною альтанкою (саме вона в «миколаївські» часи отримала другу назву «Скеля Даури»). За легендою, Тарпея – донька римського консула, яка зрадила рідне місто у війні з сабінянами (відчинивши уночі ворота); її тіло потім було скинуте в море зі скелі.

Зліва алеї, трохи нижче Павільйону Флори, фонтан «Срібні струмки», створений у 1974 р. (проект київського архітектора Лопушинської) на кшталт вівтара Деметри, богині родючості і всіх земних скарбів. З 1850 р. на цьому місці була просто будка з трубою для випуску надлишку води. Вода у фонтан надходить трубопроводом з центральної частини парку (з гроту «Дзеркало Діани»), і потім продовжує свій шлях за Головні ворота, де наповнює джерело «Залізна рура».

Гранітні сходи Павільйону Флори спускаються на північ, до Нижнього ставу, який за класичною термінологією має назву Іонічне Море. Весь став, площею 1,1 га, висічений у граніті; тут заготовляли матеріал для спорудження композицій та архітектурних елементів за часів Потоцьких.

Взагалі, потребу у воді для численних гідроспоруд парку Метцель вирішив за рахунок спорудження чотирьох гребель на маловодній Кам’янці, які утворили Нижній, Верхній, Красний і Війтівський стави.
Посеред Іонічного Моря на камені в часи Потоцьких діяв фонтан. В період військових поселень тут була встановлена бронзова скульптура змії, фонтан з пащі якої, без застосування насосів («закон сполучених посудин»), викидає воду на 15-18 м. Скульптура символізує того змія, який в Авліді провістив грекам-ахейцям, що вони здобудуть Трою лише після дев’яти років облоги.

Йдемо далі направо від Павільйону Флори, Венеціанським містком через Кам’янку,

алеєю вгору вздовж східного берега Іонічного Моря. Цей берег – кам’янистий сонячний схил з різноманітною рослинністю – символізує батьківщину Одіссея – острів Ітаку (має також менш поширену пізнішу назву Кавказька гірка).

Біля його берега у воді – Камінь Смерті. Його ще називають Скеля Смерті, виводячи назву від того, що, буцімто, ця брила впала під час її встановлення, поховавши під собою багато кріпаків. Насправді камінь символізує корабель феакійців, який доставив Одіссея на батьківщину, і скам’янів зі всією командою від помсти бога Посейдона.

Вище цим же берегом Моря знаходиться Левкадська Скеля – символ урвистого берега острова Левкада («леукос» - «білий, світлий», у греків – символ смерті). Тут світла скеля прикриває глибоку печеру входу до царства мертвих – Аїду. Вхід охороняє недремний триголовий пес Кербер (Цербер). На пласкій вершині Левкадської скелі знаходиться статуя Орфея – легендарного музиканта і співця.

Урвистий північно-західний схил Левкадської скелі зроблений у вигляді профілю засновника парку Станіслава Щенсного Потоцького.

Вище схилом на невеликому майданчику – скульптура Ерота, який натягує лук.

Внизу – Площа Зборів з Храмом Посейдона і Долина Гігантів.

Під гранітною брилою, на якій встановлений Ерот, знаходиться маленький Грот Локетек. Він названий на честь польського короля Владислава, який мав зріст 148 см, через що отримав прізвисько «Локетек» («лікоть»). Це не завадило йому успішно керувати Польщею 27 років, займаючись об’єднанням розрізнених земель.

Майже відразу зліва

від цього гроту – Грот Поліфема, кіклопа (циклопа), якого осліпили Одіссей із супутниками (що й призвело до гніву Посейдона і багаторічних поневірянь Одіссея). Проз нього водоспадом протікає Кам’янка (яка тут символізує головну річку підземного царства Стікс («Ненависна») на шляху до Іонічного Моря.

Обидва гроти розташовані у верхній південній частині Долини Гігантів – хаосу гранітних брил, який символізує наслідки війни олімпійських богів з гігантами (дітьми Урана і Геї) та перемогу світла над пітьмою.

Підіймаємося далі вправо, лівим берегом річки Стікс, і алея виводить у Темпейську долину. Її символіка пов’язана з трагічними подіями в житті С. Щ. Потоцького. Тут на Стіксі влаштований каскад водоспадів «Три сльози», який символізує скорботу батьків Станіслава і Софії за померлими під час епідемії 1798 року трьома дітьми – Костянтином (1793), Миколою (1794) і Геленою (1796).  На протилежному березі річки – зламана Колона Смутку, а вічний спокій дитячих душ охороняє камінь Сплячий Лев.

Майже навпроти, на лівому березі, кам’яна композиція «Могила Гертруди».

З Гертрудою Коморовською Станіслав таємно вінчався в 1770 р. Розгніваний батько Францішек Салезій наказав гайдукам викрасти вагітну жінку і відвезти в монастир. Під час викрадення її ненароком задушили (щоб не кричала), а тіло скинули в ополонку (що відкрилося навесні). Станіслав намагався покінчити з життям, і був врятований випадково. Поряд дерев’яний міст на інший берег Стіксу.

У Темпейській долині встановлений бюст філософа Платона, один з чотирьох, привезених у 1850-х роках з маєтку Шувалових у Тальному (графиня Софія Наришкіна, в заміжжі Шувалова, була онукою Станіслава і Софії Потоцьких). Завершується Темпейська долина композицією «Наука і мистецтво» - поєднанням природного валуна і тесаного чотиригранного блоку.

Поряд ще один з бюстів філософів Еллади – Арістотеля. Далі алея виводить на освітлену сонцем галявину – Єлисейські поля, місце перебування душ померлих праведників.

За Єлисейськими полями справа – хаотичне скупчення гранітних брил під назвою Крітський лабіринт (саме мандрівником з Кріту назвав себе Одіссей, таємно з’явившись додому після мандрів).

Серед його каменів біліє сухий каркас тополі, який називаюсь «Родинне дерево».
Поряд протікає Стікс з численними невеликими штучними водоспадами, а через річку перекинута кам’яна балка –  «Чортів міст»  –  у пам’ять про дружбу С.Щ. Потоцького і А.В. Суворова.

Оффлайн Вега

  • Пользователь
  • Авто: Aveo T250 (1.5)
Re: Велике західне кільце - 2013
« Ответ #19 : 27 Ноября 2013, 15:54:20 »
Алея приводить до висіченого у скелі з червонуватого граніту найбільшого гроту «Софіївки» - Гроту Каліпсо (у німфи Каліпсо на острові Огігія Одіссей провів сім років, а звідси потім дістався до острова феакійців Схерії). На стіні двокамерного гроту, справа від входу, вислів Станіслава Потоцького: «Утрать тут пам’ять про нещастя і прийми щастя вічне. Якщо ж ти щасливий, будь іще щасливішим».

У глибині гроту зі стіни б’є джерело, що символізує Лету – ріку забуття в підземному царстві. Вода джерела має специфічний присмак, через що його іноді називають Залізним.

З Гроту Каліпсо вода Лети тече біля підніжжя містка через річку Стікс.
Нарешті, вже правим берегом річки (куди переходимо великою тесаною гранітною брилою) потрапляємо у верхній кінець цієї частини парку, яку прикрашає Грот Фетіди (німфи, дружини Пелея і матері Ахілла). Конструктивно він являє собою греблю зі шлюзом для спуску надлишку води з Верхнього ставу в річку Стікс на Єлисейські поля. Колись у цьому гроті стояли бюст Пелея, чотири морські чудовиська і два сфінкси (всі втрачені). В 1852 р. тут була встановлена скульптура Венери Медіцейської (через що з’явилася друга назва – Грот Венери).

На галявині Єлисейських полів через річку стоїть скульптура Аполлона Флорентинського.

Зліва поряд з Гротом Фетіди – павільйон Фазанник, інкрустований корою дуба, ясена і клена. Цей павільйон став останнім творінням першого архітектора «Софіївки» Л. Метцеля. Деякий час у павільйоні утримували фазанів. Він відбудований після повені 1980 р. Всередині Фазанника басейн з фонтанчиком.

Доріжкою проз павільйон долаємо останній підйом і виходимо до найбільшого в парку Верхнього ставу, площею 8,6 га. Він є центром усіх гідротехнічних споруд. Польський поет Станіслав Трембецький назвав його Чаруючим морем. Посеред ставу насипний острів, який символізує острів Ея, де жила чарівниця Кірка (Цирцея). Це вона перетворювала супутників Одіссея у свиней. Той же С. Трембецький вважав, що в такому прекрасному місці не могла жити зла чарівниця, через що острів отримав назву Острів Анти-Цирцеї (ще одна його, вже народна назва – Острів Кохання). Перші власники парку діставалися на острів поромом. У часи військових поселень острів з’єднали з берегом дерев’яним мостом і на ньому з’явився багато прикрашений ліпниною восьмигранний Рожевий Павільйон за проектом академіка А. Штакеншнейдера.

На південному березі Верхнього ставу влаштований Амстердамський шлюз.

Неподалік від нього стоїть ще один «шуваловський» бюст – Сократа. Від шлюзу починається підземний канал – річка Ахеронт (ріка смутку і печалі в підземному царстві). Ахеронт – найдовша штучна  річка в Європі, має 223-224 м. В його склепінні влаштовані чотири люки для освітлення і вентиляції. Тунель розрахований Л. Метцелем так, що стіни його сухі, а всередині немає протягів. Цього разу нам, нарешті, пощастило пропливти Ахеронтом (через будній день не було звичних величезних черг).
 
Підземна річка виводить в овальне Ахерусійське (Ахеронтійське) озеро.
 
Через нерухомість поверхні води його часом називають Мертвим озером. Надлишок води з озера частково надходить підземним каналом на північний захід, у фонтан «Семиструмінь», наповнює тут невеликий басейн і, вбираючи води Мнемосіни, впадає в Іонічне Море. Інша частина вод Ахерусійського озера витікає на південний захід, потрапляючи у штучний канал Каскаду. Каскад символізує очищення від гріхів перед потраплянням душ на Острови Блаженних (у «Софіївці» їм відповідає Площа Зборів). На кожній сходинці у потоках вогняної води Флегетону змивалося тавро одного зі смертних гріхів.

Через каскадний канал перекинутий ще один з численних паркових мостів.

Далі вгору по схилу долини справа розташований Англійський парк площею 2 га. Він був започаткований у 1890-1891 рр. під керівництвом В.В. Пашкевича (тоді завідувача парком і викладача Головного училища садівництва). Тут ростуть понад 100 видів і форм рослин. З боку Верхнього ставу Англійський парк обмежений широкою дорогою, обсадженою столітніми липами, а з заходу прилягає до Партерного амфітеатру. За Потоцьких тут був парадний вхід до парку. Амфітеатр прикрашає комплекс ромбоподібних клумб, обсаджених стриженим самшитом, в обрамленні серпантинних доріжок.

Раніше клумби засаджувалися трояндами, і амфітеатр називали Долиною троянд. З півночі амфітеатр обмежений Алеєю троянд і корпусом оранжереї.

Доріжки його спускаються пологим схилом до фонтану «Семиструмінь». Він символізує характерну для філософії античності єдність числа і слова, «магічну сімку», якій підпорядкований світ. Можливо, символіка ще пов’язана і з семикратним рухом (сімома іпостасями) підземної ріки Стіксу в царстві Аїду.

Від нижнього кінця Партерного амфітеатру спускаємося в напрямку північного берега Іонічного моря. Тут на роздоріжжі – скульптура старого чоловіка (яким Одіссей уперше з’явився додому після мандрів). Звідси доріжка веде направо і вгору – до обеліску «Орел».

Нижче на схилі цього ж пагорба, на Верхній алеї парку – Грот Аполлона.

Мнемосіна, богиня пам’яті, народила від Зевса дев’ятьох доньок – прекрасних Муз. Одного разу від їх чарівного співу почала рости гора Гелікон. Зупинити його ріст був посланий богами крилатий кінь Пегас, від удару копита якого на Геліконі почало бити джерело натхнення – Гіппокрена (гр. «Коняче джерело»). Його води також повертали сили, через що символ джерела «Гіппокрена» у «Софіївці» декорований чашею зі зміями – символом бога лікування Асклепія, сина Аполлона. В 1851 р. на п’єдесталі біля джерела встановили скульптуру Афродіти Анадіомени.

Поряд справа, закритий зараз гратами – грот «Дзеркало Діани» (Артеміди, богині лісів, лісових мешканців і полювання, сестри Аполлона). В його глибині – ще одне джерело, вода якого наповнює невеликий басейн. Звідси підземними водотоками його вода надходить у джерело «Гіппокрена», фонтан «Сріблясті струмки» та джерело «Залізна рура». Вода джерела відноситься до радонових мінеральних вод, у 1846 р. біля входу до парку була навіть влаштована невелика водолікарня. Освітлюється грот «Дзеркало Діани» через люк у куполі.

А навпроти скульптура брата Артеміди – Аполлон Бельведерський.

В північно-східному кінці Іонічного Моря через водойму перекинутий ажурний місток. З нього відкривається ще одна панорама Долини Гігантів.

У верхній частині Іонічного Моря, біля Долини Гігантів, влаштований Великий Водоспад, заввишки майже 15 м. Вода його надходить каналом Каскаду з Ахерусійського озера.

У верхній частині водоспаду під його ложем знаходиться невеликий наскрізний тунель. Туди можна потрапити  з Темпейської долини.

Цим же ажурним мстом можна потрапити на Острів Схерія, де жили феакійці. Сюди морські хвилі викинули Одіссея. В цьому куточку парку розташована широка Площа Зборів, посеред якої – Храм Посейдона (за легендою, сюди феакійський цар Алкіной привів Одіссея для зустрічі зі знатними громадянами). Його в «Софіївці» символізує круглий басейн з величезною гранітною вазою з квітами в центрі. Надлишок води з цього басейну витікає через підземний канал, який символізує ще одну з річок підземного царства – Аорніт  («Безкінечна»), впадаючи потім у Стікс і нарешті в Іонічне Море.

На гранітних сходах з південно-східного краю Площі Зборів з часом була встановлена скульптура Паріса, винуватця Троянської війни. Якщо пройти цим же берегом Іонічного Моря вниз від Площі Зборів, потрапляємо спочатку до Гроту Тантала,

а потім до Гроту Скілли.

Повертаємося до Павільйону Флори вже західним берегом Іонічного Моря.

Тут проходять дві основні алеї – Верхня і Нижня. На майданчику Верхньої алеї стоїть скульптура бога Гермеса. Потім, тимчасово об’єднуючись, алеї утворюють терасу Бельвю. Далі на схилі горба між алеями стоїть статуя Еврипіда (видно на фото). Вона була знайдена під час розкопок Херсонесу і куплена С. Потоцьким для «Софіївки». Скульптура стоїть на цьому ж місці з 1800 р. Є думка істориків, що це може бути єдине вціліле стародавнє зображення цього видатного поета. Біля підніжжя горба протікає ручай – річка підземного царства Мнемосіна («Та, що пам’ятає»). Її води наповнюють Джерело Пам’яті. На північний захід від Верхньої алеї розташоване урочище під назвою Звіринець. Тут протікає ще один ручай, що символізує ще одну з річок Аїду – Кокіт («Стогнуча»).
Від Павільйону Флори через Грекову балку повертаємося до готелю. Відразу вирушаємо в дорогу, останній відрізок у 165 км: Умань – Біла Церква – Кагарлик. Додому повертаємося о 17.45 19 серпня 2013 року.
ПОДОРОЖ ЗАКІНЧИЛАСЬ.
 bravo та  beer2  приймаються в необмеженій кількості, бо до наступного року чогось «конкретного і великого»  ;) не планується.


!  Внимание! Размещение заведомо ложной информации (п.4.2(й) правил форума) будет наказываться в 2х кратном размере.