Продовжу...
Потім є ще невеликий підйомчик ...
І от, десь менш як за 2км, починається найцікавіший (для пасажира, не водія) відрізок шляху – спуск в ущелину річки Мара. На протязі близько 2км дорога робить вісім поворотів майже на 180 град., знижуючись відразу на 400м. На цьому відрізку у декого явно закладає вуха від перепаду тиску. Не пам’ятаю вже крутизни схилів на знаках, але більшої не бачив (щоб саме на автодорозі). На цьому серпантині якраз і було найбільше ділянок з загрозою зсувів полотна (який стан тепер, не знаю).
Далі в’їжджаємо в села Верхня Мара, а потім Нижня Мара. Дорога продовжує знижуватися, проходить правим берегом річки Мара, по її долині спускаємося (за приблизно 10-12км) у долину Кубані та потрапляємо до міста Карачаєвська. Проїхавши трохи містом, потрібно повертати наліво (на південь), але не вздовж першої річки (бо це буде Кубань), а в долину другої – це потрібна Теберда.
Потім дорога йде майже цілком на південь широкою долиною Теберди. Місцевість майже рівнинна, з пологими не крутими підйомами. Дорожнє покриття скрізь добре. Головна дорога там одна, заблукати неможливо навіть з найпростішою картою (чи й без неї).
Після Карачаєвська йде село Джингирик, потім Нова Теберда, за нею Нижня Теберда (18км від Карачаєвська).
Справа, через річку, на виступі скелі над Нижньою Тебердою, видно одну з найвизначніших пам’яток Карачаєво-Черкесії – Сентинський храм Хст. (напівзруйнований, але здаля це не дуже видно) у візантійському стилі, хрестово-купольний. (Н.Теберда колись називалася аулом Сенті).
На південній околиці Н. Теберди переїжджаємо з правого на лівий берег річки. Взагалі, наскільки мені стало відомо, дорога там за ці роки стала дуже якісною.
Так поступово підіймаємося вище, гори з обох боків наближаються, минаємо Верхню Теберду і власне Теберду, рухаючись увесь час вздовж річки, вже знову правим берегом. Від Теберди починається заповідник,
в’їзд туди був завжди платним (розташування «точки збору грошей» не пам’ятаю, не пропустите).
Десь через 3км від селища Теберди річка приймає праву притоку Улу-Муруджу.
Тут «організовані туристи» мають точку постійної зупинки і всі ходять пити льодовикову воду. Якщо піднятися трохи вище проти течії, будуть дійсно красиві пороги і водоскати.
Через кілька км є розвилка дороги. Наліво буде ущелина річки Гоначхир. У 2009-му наш водій сказав, що там красива природа, і хотів туди заїхати. Тут з лісу вийшли троє озброєних людей (добре, що не ваххабітів) і сказали, що ущелина закрита.
Але в Домбай все одно не туди. Треба повернути направо, мостом через Гоначхир, і далі знову вгору вздовж річки – тільки вже Аманаузу (тут і закінчилася/почалася Теберда). Ущелина різко звужується, справа з гори Кругозір спускаються численні невеликі, але довгі, водоспади. Звідси рукою подати до самого селища Домбай і Домбайської поляни біля підніжжя Головного Кавказького хребта і хр. Мусса-Ачитара. (Но это уже совсем другая история).
Панорама долини Теберди з вершини Мусса-Ачитара, 3000м (звідти і їхали в Домбай)