Цього року вчені отримали Шнобелівські премії за наступні досягнення:
1. Група британських і американських вчених у своїй статті для журналу Obesity Reviews запропонувала можливе пояснення зростання кількості людей з надмірною вагою - на їхню думку, у всьому можуть бути винні системи центрального опалення в будинках. Температури в приміщеннях узимку в США, Великобританії та інших розвинених країнах в останні роки зростають, і, як відзначають автори статті, саме збільшення тривалості перебування в комфортних по температурі умовах може бути одним з головних чинників поширення ожиріння.
2. Девід Біша з університету Джонса Хопкінса і його колеги оцінили ризик отримати якусь хвороботворну бактерію при рукостисканні для специфічної групи ризику - керівників шкіл, що беруть участь в урочистих церемоніях вшанування випускників. Учасники експериментальної групи потиснули 5209 рук, при цьому в 93% випадків передавалися лише нешкідливі для людини бактерії.
3. Австрійський вчений Маркус Аппель з університету імені Йоганна Кеплера попереджає про шкоду читання історій про дурні вчинки або історії про дурних людей. У ході його експерименту 81 доброволець читав історію про футбольних фанатів, у якій всіляко підкреслювався низький рівень їхнього інтелектуального розвитку. Потім учасники експерименту відповідали на найпростіші питання з географії, фізики та історії мистецтва.
4. Андріс ван дер Білт з медичного центру університету Утрехта в Нідерландах і його колеги з'ясували, що коли людина їсть печиво або іншу хрустку їжу, кістки його черепа вібрують, і вібрація припиняється, лише коли їжа остаточно розм'якшується.
5. Фіроз Алам з Королівського технологічного інституту Мельбурна в Австралії і його колеги вивчили аеродинамічні характеристики воланчиків різних типів для гри в бадмінтон. Для цього дослідники взяли 10 різних воланчиків і помістили їх у аеродинамічну трубу, де піддавали їх впливу вітру зі швидкостями від 60 до 120 кілометрів на годину.
6. Незвичайний фактор економічного зростання досліджував у своїй роботі Тату Уестлінг з Центру економічних досліджень, що у Гельсінкі. Фінський економіст встановив, що ВВП будь-якої країни в 1985 році є статистично пов'язаний із середньою довжиною чоловічого статевого органу у жителів цієї країни: крива залежності мала U-подібний вигляд, де максимальним ВВП був у країнах із середніми показниками.
7. Група вчених з італійських університетів Барі і Тренто за допомогою даних комп'ютерної томографії оцінила симетричність мозку у 11 собак. Університет Барі цією роботою продовжує серію робіт по симетрії у собак: раніше вчені вивчали асиметрію в тому, як ці домашні тварини виляють хвостом.
8. Четверо школярів-стажистів коледжу Купер Юніон у Нью-Йорку експериментально встановили, що тарганам подобається танцювати під музику Lady Gaga. Юним дослідникам потрібно було змусити комах рухатися, і спочатку для цього вони використовували невеликі удари струмом. Але поступово таргани звикли до таких імпульсів і перестали на них реагувати, після чого студенти вирішили спробувати різні види музики. Таргани ніяк не відреагували на рок-групу Weezer і хеві-металістів Avenged Sevenfold, проте під пісні Lady Gaga вони "танцювали" вельми охоче.
9. Низько літаючі вертольоти не турбують кіз - до такого висновку прийшла група дослідників з Нідерландів. Вчені розмістили п'ять кіз у загоні, над яким на висоті 50 метрів пролітав важкий військово-транспортний вертоліт "Чинук" нідерландських ВПС. Кози реагували на шум, повертаючи голови у бік його джерела і прислухаючись до нього, проте жодна з них не демонструвала ознаки стресу або підвищеної емоційності.
10. Фахівці університету Осаки в статті для журналу Journal of Prosthodontic Research заспокоюють усіх, хто не стискає зуби під час розв'язання математичних задач: виявляється, наявність або відсутність такої звички не має ніякого значення з точки зору результативності процесу. Японські медики запропонували 20 добровольцям вирішити чотири набори завдань, при цьому вони повинні були або стискати щелепи, або розслабляти їх. За результатами експерименту дослідники дійшли висновку, що свідоме стиснення щелеп не підвищує математичні здібності.
11. Штефан Штігер з Австрійського університету і його колеги визначили оптимальну стратегію лайки для футболіста. За правилами ФІФА за лайку гравець повинен отримати червону картку - проте, як показав експеримент за участю 113 суддів та 28 відібраних лайок, лише за 55,7% слів зі списку можна отримати видалення з поля, при цьому стовідсотково гарантують червону картку лише 12 лайок .