Just in case:(рекомендации МОЗ Украины врачам. не со всем согласна, например, дозы, но все же, для информированности, так сказать...)
З метою неспецифічної профілактики у дорослих рекомендовано:
Можливі варіанти «альтернативної» противірусної профілактичної терапії:
1. Тилорон(аміксин) - по 125-250 мг після іди перші 2 дні, далі по 125 мг через кожні 48 годин - до 1 тижня.
2. Перспективним є застосування вітчизняних препаратів рослинного походження на основі флавоноїдів диких злаків:
2.1 Протефлазіду (краплі) впродовж 2-4 тижнів за базовою схемою: 1-ий тиждень - по 5 крапель 3 рази на день;
2-3-ій тижні - по 10 крапель З рази на день;
4-й тиждень - по 8 крапель 3 рази на день.
Середня терапевтична добова доза для дорослих складає 30 крапель, приймати на цукрі або шматочку хліба (при наявності супутнього цукрового діабету).
2.2. Флавозід (сироп, не містить етилового спирту} - по 5 мл х 2 рази на день перші три дні, далі по 8 мл х 2 рази на день, або з самого початку лікування - по 8 мл двічі на день (до 1 місяця),
2.3. Імунофлазід застосовується по 5 мл х 2 рази на день перші три дні, далі по 8 мл х 2 рази на день до 2 тижнів (не більше 2 тижнів) або по 8 мл двічі на день весь період лікування; вживається за 20 - 30 хвилин до їди.
3. Амізон для лікування призначається по 0,25-0,5 г (1-2 таб.) х 2-3 рази на добу протягом 5-7 днів, застосовується після їди без розжовування.
4. Циклоферон в таблетках по 300-600 мг х 1 раз на добу за базовою схемою (1, 2, 4, 6-ий дні хвороби, за показаннями його застосування може бути подовжено - 8, 11, 14, 17, 20, 23, 26, 29-ий дні - в залежності від тяжкості перебігу).
5. Арбідол - по 200 мг х 3 рази на день (600 мг на добу) протягом 5-7 днів. Ін'єкційну форму Циклоферону слід застосовувати з обережністю із-за можливості виникнення небажаних цитокінових реакцій!
6. Кагоцел для лікування грипу дорослим призначають в перші два дні – по 2 таб. х 3 рази на день, в наступні два дні - по 1. таб. х 3 рази на день. Всього на курс - 18 таблеток, тривалість курсу - 4 доби. Найбільша ефективність лікування Кагоцелом досягається при його застосуванні не пізніше 4-го дня від початку грипу.
З метою профілактики у дітей рекомендовано:
Можливі варіанти «альтернативної» противірусної профілактичної терапії (див. вище) у передбачених для вікових груп дозах, відповідно до інструкцій.
Специфічна хіміопрофілактика грипу у дітей здійснюється шляхом застосування противірусного препарату озельтамівір.
Озельтамівір (Таміфлю) - рекомендована доза Таміфлю для профілактики грипу після контакту з хворим на грип - по 75 мг 1 раз на добу перорально протягом не менш 7 днів. Прийом препарату слід розпочинати не пізніше, ніж у перші 2 дні після контакту.
Рекомендовані дози Таміфлю суспензії для дітей віком від 1 року і старше для профілактики грипу:
Маса тіла Доза, яку рекомендовано для прийому протягом 7 днів
<15кг 30 мг 1 раз на добу
> 15-23 кг 45 мг 1 раз на добу
> 23-40 кг 60 мг 1 раз на добу
>40 кг 75 мг 1 раз на добу
Занамівір (Реленца) для профілактики грипу призначається дітям старше 5 років по 2 інгаляції (5 мг х 2) 1 раз на добу впродовж 10 днів. Курс може бути продовжений до 1 місяця, якщо ризик виникнення захворювання зберігається.
Параклінічні дослідження:
1. Загальний аналіз крові.
В неускладнених випадках ГРВІ спостерігаються: лейкопенія, нормоцитоз, нейтропенія, лімфомоноцитоз, ШОЕ не збільшена.
В ускладнених випадках – лейкоцитоз, зростання ШОЕ, нейтроцитоз.
2. Рентгеноскопія/графія легенів.
3. Загальний аналіз сечі – за показаннями.
В неускладнених випадках можливі сліди білку без інших змін.
В ускладнених випадках - протеїноурія, циліндрурія, лейкоцитурія, можлива гематурія та інші зміни.
4. Огляд отоларинголога – за показаннями.
5. Вірусологічні методи діагностики грипу.
3. Обов’язковій госпіталізації підлягають хворі з наявністю наступних симптомів та патологічних синдромів:
Показання до госпіталізаціїГоспіталізації підлягають пацієнти:
1. з важким або ускладненим перебігом хвороби, при посиленні кашлю;
2. з наявністю супутніх захворювань:
• важкими формами цукрового діабету
• хронічними неспецифічними захворюваннями легень, бронхів.
• хронічною патологією серцево-судинної системи,
• хворобами крові,
• тяжкі хвороби імунної системи,
• хворобами центральної нервової системи,
• важкою нирковою недостатністю;
3. особи від 60 років (схильні до більш тяжкого і тривалого перебігу грипу з частими ускладненнями, на перший план виступають явища серцево-судинної і дихальної недостатності, тривалий час зберігаються залишкові явища).
4. У випадку легкого та середньоважкого перебігу ГРВІ дозволяється лікування хворого вдома за умови постійного медичного спостереження.
5. Рекомендоване симптоматичне лікування у випадку організації стаціонару вдома:
– Препарати ацетилсаліцилової кислоти протипоказані для лікування грипу у дітей та дорослих в зв'язку із ризиком виникнення синдрому Рея.
– При гіпертермії у дітей застосовується парацетамол чи ібупрофен.
– У дорослих жарознижуючі засоби при підвищенні температури тіла понад 390 С або поганому її перенесенні (судомна настороженість, хвороби серцево-судинної системи) - мефенамінова кислота по 250-500 мг х 2-3 рази на день після їжі, ібупрофен - по 200 мг х 2-3 рази або парацетамол з обережністю протягом 3-7 днів хвороби за показаннями;
– Ліжковий режим протягом гострого періоду.
– Пиття теплої рідини в достатній кількості - 1,5-2 л на добу при відсутності набряків (чай з малиною, ожиною, смородиною, неконцентровані відвари шипшини і липового цвіту, мінеральні лужні води, неконцентровані домашні компоти з свіжих фруктів або сухофруктів, молоко при відсутності лактозної недостатності).
– Загально-гігіснічні заходи: миття рук, обличчя, часте промивання носових ходів.
– Часте провітрювання приміщень: кожні 2 години на 15-20 хвилин.
– Обмеження вживання білкової їжі.
– Патогенетичні засоби:
=жарознижуючі засоби при підвищенні температури тіла понад 390 С або поганому її перенесенні (судомна настороженість, хвороби серцево-судинної системи) - мефенамінова кислота по 250-500 мг х 2-3 рази на день після їжі, ібупрофен - по 200 мг х 2-3 рази або парацетамол з обережністю протягом 3-7 днів хвороби за показаннями;
=вітамін С по 250-500 мг х 3 рази на добу або аскорутін по 1 табл. З рази в день;
=антигістамінні засоби - за показами (алергічні прояви, ускладнений алергологічний анамнез) - цетирізин 10 мг 1 раз на добу, дезлоратадин - 5мг х І раз на добу, лоратадин 10 мг х 1 раз на добу, фексофенадин 180 мг х 1 раз на добу, акривастін 8 мг х 2-3 рази на добу, астемізол або ебастин. 10 мг х 1 раз на доб; при гострих проявах - клемастин - 50-100 мг х 2-3 рази в день, хлоропирамин 25 мг х 2-3 рази на добу, протягом 3-7 днів.
Симптоматична терапія включає звичайні засоби в залежності від переважаючих симптомів (риніт, фарингіт, ларингіт, трахеїт):
=Від болю в горлі: місцеві антисептичні засоби без подразливого ефекту - настої або відвари трав (ісландського моху, ромашки, шавлії, евкаліпту, чебрецю), при необхідності посилять дію фітозасобів таблетки, льодяники або пастилки для розсмоктування, при ефективний фузафунгин – аерозоль тощо.
=Від нежиті допоможуть місцеві судиннозвужувальні засоби - ксилометазолін 0,05% - 0,1% , оксиметазолін 0,05% - 0,1% , нафазолін 0,05%-0,1%.
=Від кашлю принесуть полегшення рослинні комплексні препарати. При необхідності посилити їх дію додатково астосовують ацетилцистеїн, амброксол, бромгексин або відхаркувальні засоби рослинного походження
Не слід застосовувати лікарські засоби, які пригнічують кашльовий рефлекс (з кодеіном та інші) із-за можливості виникнення синдрому «затоплення легень» чи стійкому підйомі температури тіла (більше 3-х днів). При посиленні кашлю або погіршенні дихання, утриманні високої температури тіла понад 3 доби потрібен огляд лікаря з вирішенням питання госпіталізації в боксоване інфекційне відділення.